A grönlandi és antarktiszi jégtakaró olvadása által jelentett veszélyre a tudósok már korábban is többször felhívták a figyelmet, az új kutatás eredményei szerint azonban ez a folyamat sokkal gyorsabb lesz, mint azt korábban jósolták.
Az amerikai Atmoszférakutatási Országos Központ által vezetett kutatás új metódust használt a vízszint emelkedésének kiszámítására.
Õsi korallzátonyokból, jégfuratokból, és más természeti forrásokból nyert adatok segítségével rekonstruálták: mi történt 116-129 ezer évvel ezelőtt, amikor a levegő hőmérséklete utoljára olyan magas volt, mint amit 2100-ra jósolnak.
Az eredmények azt mutatták, hogy a víz szintje akkor 13-20 lábbal, vagyis 4-6 méterrel emelkedett meg.
A kutatásban résztvevő Jonathan Overpeck, az Arizonai Egyetem professzora szerint azzal magyarázható ez a nagy mértékű emelkedés, hogy nem csak a hőmérséklet, de magának a vízszintnek az emelkedése is felgyorsítja a korábban stabilabbnak gondolt antarktiszi jégtakaró olvadását.
A magasabb vízszint hatására ugyanis a legdélebbi kontinens partjainál lévő jégpadok könnyebben darabokra töredezhetnek. Ez pedig elősegíti, hogy a gleccserekkel még több jég csússzon a tengerbe.
Hat méteres tengerszint emelkedésnél víz alá kerülne London, New York, Bombay, Tokió. Hollandia nagy részét, Bangladest és Floridát teljesen elöntené a víz. Az olyan különösen alacsonyan fekvő területeket, mint például New Orleans városa, már egy ennél kisebb emelkedéssel is teljesen elborítaná a tenger.