Óceán lehet a Szaturnusz holdján

Infostart
2006. március 10. 22:36
A Cassini-űrszonda adatai alapján tudósok úgy gondolják, hogy óceán rejtőzhet a Szaturnusz egyik kisebb holdjának, az Enceladus-nak a jeges felszíne alatt, ráadásul nem is túl mélyen. Ahol víz van, ott élet is lehet - vélik a tudósok.

Mielőtt a Cassini-űrszonda elérte a Szaturnuszt, nem sok figyelmet fordított a tudományos világ a kis méretű holdnak. Az Enceladus akkor került a figyelem középpontjába, amikor
a szonda adataiból kiderült, hogy geológiailag aktív a hold.

Az Enceladus-on lehet, hogy a felszínhez közel folyékony víz van, amely gejzírként tör fel. A szonda a hold déli sarkán figyelte meg a kitöréseket, amelyeket a kutatási programban részt vevő tudósok az amerikai Yellowstone nemzeti parkban található gejzírekhez hasonlítanak.

"Tudjuk, hogy elég radikális következtetés a víz lehetséges jelenléte egy ennyire kicsi és hideg égitesten" - mondja Carolyn Porco, a Cassini képeit feldolgozó csoport vezetője, hozzátéve, hogyha igazuk van, akkor azonban jelentősen kiszélesedik az életre alkalmas környezetek palettája a Naprendszerben.

Vannak persze más holdak is a Naprendszerben, amelyek felszínét óceán borítja, ezek azonban rendszerint több kilométer jég alatt vannak. Andrew Ingersoll, a Kaliforniai Technológiai Intézet professzora szerint a különbség az, hogy az Enceladus esetében lehet, hogy a víz csupán 10 méterrel van a jeges felszín alatt.