Korábban a szakemberek úgy gondolták, elsősorban attól függ, mennyire jól emlékszünk valamire, hogy közvetlenül az esemény megtörténte után mekkora az agyi aktivitás.
A University College London kutatói azonban egy kísérlet során megállapították, hogy inkább az eseményt megelőző másodpercek a meghatározóak.
A kutatócsoport az önkéntes kísérleti alanyoknak egy-egy tárgyat mutatott. Pár pillanattal előtte azonban valamiféle jelzést is kaptak az emberek arra nézve, hogy hogyan interpretálják amit majd látnak, milyen formát ölt majd a tárgy, vagy például szavak esetében milyen lesz a betűk elrendezése.
Kulcs: az elektromos aktivitás
A teszt alatt végig mérték az alanyok elektromos agyi aktivitását, ami azt mutatta, hogy az agyi aktivitás a jelzés után és a tárgy vagy szó bemutatása előtt más volt. Ez a különbség pedig szoros összefüggést mutatott azzal, hogy később mennyire emlékezett a bemutatott tárgyra, vagy szóra az illető.
Ha az elektromos aktivitás magas maradt az agyban a tárgy bemutatása előtt, akkor a kísérleti alany nagy valószínűséggel emlékezett rá még 50 perccel és egy sor másik teszttel később is, annak ellenére, hogy nem kellett megjegyeznie a dolgot. Ha a feszültség alacsonyabb volt, az alany kevésbé jól emlékezett.
"Sajnos a kísérlet még nem tart ott, hogy tudjuk: az agy mely részei vesznek részt ebben az előkészítésben, és hogy a kutatás eredményei végül segítséget nyújthatnak-e a memóriagondokkal küzdő embereknek " - mondta Leun Otten vezető kutató.