Horváth Csaba azután beszélt erről, hogy az Egyesült Államok gyermekgyógyászai egy új jelentésben figyelmeztettek arra, hogy egyre több fiatalnál figyelhető meg csontritkulás.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia legfrissebb tanulmányában azt írja: a nyolc éven felüli gyerekek szervezete nem kapja meg azt a kalcium-mennyiséget, amennyi szükséges lenne ahhoz, hogy maximális csonttömeggel érjék el a felnőttkort.
A belgyógyász professzor hozzátette: Magyarországon már a fiatal felnőttek csontjai is törékenyekké váltak, éppen a helytelen gyerekkori életmód miatt.
Ha gyerekkorban valaki nem tudja elérni a genetikailag lehetséges maximális csonttömeget, akkor ez a hiány végigkíséri egész életében – hangsúlyozta Horváth Csaba.
A Magyar Oszteoporózis Társaság elnöke szerint a magyarországi helyzetnek is az amerikaihoz hasonló okai vannak: a gyermekek egyre kevesebbet mozognak, és visszaesett a kalcium fő forrását jelentő tejtermékek fogyasztása.
A szénsavas üdítőitalok révén pedig jelentős mennyiségű foszfor kerül az emberek szervezetébe, amely árt a csontok kalcium-tartalmának, különösen gyerekeknél – tette hozzá.
Horváth Csaba kijelentette: ennek következménye az egyre több csonttörés, hiszen a gyenge csontok könnyebben eltörnek.
Ez szinte megoldhatatlan feladat elé állíthatja a baleseti ellátórendszert, amely kapacitásának jelentős részét már jelenleg is leköti a csonttöréses sérültek ellátása – hangsúlyozta a belgyógyász professzor.