eur:
392.88
usd:
366.58
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
Szentpétervár, 2018. július 10.Didier Deschamps francia szövetségi kapitány (j) játékosaival ünnepel az oroszországi labdarúgó-világbajnokság elődöntőjében játszott Franciaország-Belgium mérkőzés végén Szentpéterváron 2018. július 10-én. A francia válogatott 1-0-ra győzött. (MTI/EPA/Etienne Laurent)
Nyitókép: Etienne Laurent

Elképesztő számok a világbajnokságon

Ellenállhatatlanok – ez a főcím virított a szentpétervári elődöntő után a L’Équipe, a francia sportnapilap címlapján. A Kékek és az ország együtt ünnepelnek. Franciaország 1-0-ra nyert Belgium ellen a világbajnoki elődöntőben.

Samuel Umtiti a harmadik gólját szerezte a válogatottbeli pályafutása során, de az elsőt tétmérkőzésen. Az első kettőt Franciaországban és barátságos mecsen érte el, az angolok és az olaszok ellen. Most a belgák ellen, a franciák szempontjából a legjobbkor jött az első gólja tétmeccsen.

A sor sok tekintetben folytatódott. A nagy tornákon a franciák továbbra is veretlenek a belgák ellen, s ahogyan 1998-ban és 2006-ban is egy góllal nyerték meg a vb-elődöntőt, most is így cselekedtek. A különbség csak annyi, hogy otthon, húsz éve, hátrányból fordítottak, Németországban 1-0-ra nyertek. Lilian Thuram emlékezetes duplája óta, tehát húsz éve senki sem tudott fordítani világbajnoki elődöntőben.

A Barcelona védőjének gólja volt a hatvankilencedik, rögzített játékhelyzet után született gól (Griezmann szögletét csúsztatta a kapuba), eddig 158 találat esett összesen. A találatok 43,67 százaléka született rögzített játékhelyzet után, elképesztő szám. A korábbi rekord 36 százalék volt 1998-ből, 1994 a második 33 százalékkal, 2002-ben 29 százalék volt. Négy éve, Brazíliában „csak” 27 százalék volt. Szögletekből 26 gólt fejeltek vagy lőttek eddig, ez is csúcs 1966 óta.

A belgák tizenegy kezdő játékosából tízen a Premier League-ben játszottak a torna előtti idényben, a kivétel a „kínai” Witsel. 2016 szeptembere óta először kapott ki Roberto Martínez a belga válogatottal.

A franciák az elmúlt húsz évben harmadszor játszhatnak döntőt, az utóbbi hat tornát tekintve ezzel rekorderek. Antoine Griezmann a legutóbbi húsz tétmérkőzésén húsz gólban vállalt szerepet, 12 gólt szerzett, 8 gólpasszt adott. A legutóbbi nagy tornákon (Eb-n vagy világbajnokságon) a franciák által szerzett húsz gólból Griezmann tizenháromban vállalt szerepet (kilenc gól, négy gólpassz). A francia válogatott az első vb-döntős a tornák töreténetében, amely ezüstérmes volt az előző Európa-bajnokságon.

Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×