Nyitókép: MTI/AP/Francois Mori

„Gratulálok a világ harmadik legjobb klubjának, a Real Madridnak” – Aranylabda

Infostart
2022. október 18. 12:04
Az Aranylabda-díjátadó másnapján a világ Karim Benzemát ünnepli. Sehol sem olvasható olyan vélemény, amely kétségbe vonná elsősége jogosságát, vagy amely reklamálná, miért nem egy másik jelölt nyerte a díjat. Apró fricskák azért születtek a díjjal kapcsolatban.

Előkerülnek persze következtetések, a sorrendekből kiolvasható érdekességek. Ilyen, hogy Karim Benzema a legidősebb aranylabdás Stanley Matthews 1956-os megválasztása óta, akkor a veterán angol jobbszélsőt amolyan életműdíjjal jutalmazták. A mostani első öt helyezett (Benzema, Sadio Mané, Kevin de Bruyne, Robert Lewandowski, Thibaut Courtoi) mind elmúlt harmincéves, sőt, az első tizenkettőből csak hárman (Mbapé, Vinícius Júnior és Haaland) járnak a húszas éveikben.

Érdekes, hogy a 35. évében járó Karim Benzema

korábban – tavalyi negyedik helye előtt – sohase került a legjobb tizenötbe!

Nem túlzás állítani, hogy az utóbbi két évben lett elismerten a világ legjobbjainak egyike.

Akadt a közösségi médiában olyan angol (s egyben Premier League-rajongó), aki felvetette, hogy bár a PL a világ legerősebb ligája, az Aranylabdát, a Kopa-díjat és a Jasin-díjat is olyan futballista kapta, aki a La Ligában játszik. Egyébként

2008 óta mindig olyan futballista kapta az Aranylabdát, aki a Real Madrid vagy a Barcelona futballistája,

a 2021-es választást illetően: aki legalább az év egy részében e kettő valamelyikében játszott. (A tavalyi gála idején Lionel Messi már a PSG soraiba tartozott.)

A legfurább díj az év legjobb klubjáé, amelyről az UEFA eredetileg nem közölte hivatalosan, minek alapján választják ki, de a bejátszott inzertekből következtethetően egyszerű matematika, azt az egyesületet illeti, amelynek játékosai a legtöbb jelölést kapták az Aranylabdára. Most a City hattal nyert, miközben a Liverpoolnak is hat volt, a manchesteriek azzal nyertek, hogy náluk akadt egy női jelölt az öt férfi mellett.

Őszintén szólva ez nem nagy ötlet, ha már ezt az elvet követik, érdemes lenne a végső kapott pontszámokat összeadni klubonként, s úgy sorrendet felállítani. Vagy egy súlyozott táblázatot készíteni arról, melyik csapat hogyan szerepelt a maga bajnokságában, s a Bajnokok Ligáját bónuszokkal kiemelni. Vagy bármi – de a mostani elv nem jó, bár kétségtelenül az egyedüli módja, hogy a férfi és a női labdarúgást ugyanabba a kategóriába vonják.

Mindazonáltal nem ok nélkül tréfálkoztak a Bajnokok Ligája-győztes és spanyol bajnok, az aranylabdást és a Jasin-díjast adó Real Madrid játékosai az iróniára mindig kész Toni Kroosszal az élen. A német világbajnok azt írta: „Gratulálok a világ harmadik legjobb klubjának, a Real Madridnak”.