Nyitókép: Tullio Puglia - UEFA/Getty Images

A Villarrealé az Európa-liga, a huszonkettedik lövés döntött a tizenegyespárbajban

2021. május 26. 20:47
A gdanski Európa-liga-döntőben 1-1-re végzett a Manchester United a Villarreallal. Tizenegyesek döntöttek, 21 (!) hibátlan lövés után a manchesteri kapus, David de Gea rontott. A spanyoloké a trófea.

A spanyol együttes története során először diadalmaskodott európai kupasorozatban, vezetőedzője, Unai Emery viszont immár negyedik alkalommal emelhette a magasba a trófeát, melyet a Sevillával 2014 és 2016 között sorozatban háromszor nyert meg.

A mérkőzés eseményei és a drámai finálé - percről percre

Egy órával a kezdés előtt mindkét edző kijelölte a kezdő tizenegyét. Manchester United: De Gea – Wan Bissaka, Bailly, Lindelöf, Shaw – McTominay, Pogba – Rashford, Bruno Fernandes, Greenwood – Cavani. Jó hír Gareth Southgate számára, hogy Harry Maguire ott van legalább a cserék között: Henderson, Maguire, Mata, Grant, Fred, Diallo, James, Alex Telles, Matics, Williams, Van de Beek, Tuanzebe.

Villarreal: Rulli – Foyth, Raúl Albiol, Torres, Pedraza – Pino, Capoue, Parejo, Trigueros – Gerard Moreno, Bacca. Cserék: Sergio Asenjo, Mario, Funes Mori, Raba, Estupinan, Alcacer, Moreno, Coquelin, Pena, Jaume, Moi Gomez, Nino

Körülbelül tízezer néző lehet a gdanski stadionban.

Egy apró érdekesség a statisztikákat kedvelőknek: Yeremi Pino 18 évesen és 218 naposan minden idők legfiatalabb spanyol szereplője az európai kupadöntőkben. Iker Casillas huszonegy éves csúcsát adta át a múltnak.

Egy másik tizenéves, Mason Greenwood 52. mérkőzését játssza az idényben, s ezzel utoléri a tinédzserek listájának élén (a legerősebb négy bajnokságot tekintve) a barcelonai Pedrit. Az angol csatár 19 éves és 237 napos.

Megkezdődött a mérkőzés.

Kettőt cserélt a United a 122. percben.

A Villarreal igyekszik leszűkíteni a területet, hogy az angolok ne tudják érvényesíteni Greenwood vagy Rashford gyorsaságát.

Az első tíz percben körülbelül 2/3 arányban a MU-nál volt a labda, de ez még nem jelent sokat.

Juan Foyth, a Tottenhamtől kölcsönkapott jobbhátvéd fejsérülést szenvedett, még mezt is kellett cserélnie, de bekötött fejjel is folytatja.

Manu Triguerosé a Villarreal első lövése, de kicsit magasra ment a labdája.

Kicsit feljött a Villarreal, ez szögletekben mutatkozik meg leginkább.

A 29. percben vezetést szerzett Villarreal. Dani Parejo beadása után, a svéd Lindelöf hibájából, Gerard Moreno bevette David de Gea kapuját. Manchester United–Villarreal 0-1.

Gerard Moreno (Villarreal) gólt lő az első félidőben a Manchester United elleni Európa-liga-döntőben (Photo by Janek Skarzynski - Pool/Getty Images)

Gerard Morenónak ez volt a 30. gólja az idényben. Ő az első játékos a Villarrealban, aki elérte ez a határ az olasz-amerikai Giuseppe Rossi 2010–2011-es szárnyalása óta. Vagy másképpen: azt emúlt tíz idényben.

Ráadásul ez a Villarreal 100. gólja a szezonban.

Birtokolja a labdát a Manchester United, de az Albiol vezérelte spanyol védelem magabiztos.

Luke Shaw kezére pattant a labda a 43. percben saját tizenhatosán belül, de vétlennek minősült.

Két pazar technikai megoldást hozott a félidő, az egyik Carlos Bacca rabonás beadása, a másik Marcus Rashford parádés csele volt. Egyikből sem lett semmi, de jó volt nézni őket.

Félidő, a szünetben 1-0 a spanyoloknak.

A második játékrész első helyzete Éric Bailly hibájából a Villarreal előtt adódott, de Carlos Bacca nem tudta a kapuba kaparni a labdát.

Hosszan videózták, történt-e szabálytalanság Mason Greenwooddal szemben a Villarreal tizenhatosán belül, a döntés: nem. Alfonso Pedraza pedig megrúgta a fiatal csatár lábát.

Az 54. percben Marcus Rashford lövése lepattant, éppen Edinson Cavani elé, aki a szinte üres kapuba lőtt. Manchester United–Villarreal 1-1.

Edinson Cavani (Manchester United) ünnepli első gólját a Villarreal elleni Európa-liga-döntőben (Matthew Peters/Manchester United/Getty Images)

Lassan eltelik negyedóra a vitathatatlanul megszolgált egyenlítő gól óta, kicsit leült a mérkőzés. Mindazonáltal a United közelebb áll a gólszerzéshez, mutatta ezt Cavani fejese is, ami egy védőről jött ki.

Csatárt küldött be Unai Emery, Paco Alcácer a pályán.

Letelt a rendes játékidő, a hosszabbításban Pau Torres viszonylag jó helyzetből túlságosan könnyeden a kapu fölé emelt.

Nincs döntés, 2x15 perc hosszabbítást játszanak

Tíz perc eltelt a folytatásból, a Villarreal kicsivel aktívabb.

Megkezdődött a második része a hosszabbításnak, a meccs során először, egy percen belül mindkét kapusnak a tizenhatoson kívül, lábbal kellett menteni.

Marcus Rashford megsérült, de egyelőre maradt a pályán.

Miközben Scott McTominay-t ápolták, visszanéztek egy lehetséges büntetőt, Fred, a Manchester United csereként beállt brazilja kézzel ért labdához a tizenhatoson belül. Turpin játékvezető nem akart belenyúlni a mérkőzésbe.

Már nem igazán akar senki kockáztatni.

Három perc a hosszabbítás hosszabbítása.

A 122. percben még kettőt cserélt a Manchester United.

Aztán egyet a Villarreal is.

Közben eleredt az eső is.

Tizenegyespárbajban dől el a 2020–2021-es Európa-liga-döntő Gdanskban

Gerard Moreno és a Villarreal kezdte, 1-0.

Juan Mata is beemelte, 1-1. Megérte becserélni a 122. percben.

Dani Raba sem hibázott, 2-1 a spanyoloknak.

Alex Telles, specialista, nem volt kérdés, 2-2.

Paco Alcáceré nem volt jó lövés, De Gea jó helyre ment, de becsúszott a labda, 3-2.

Bruno Fernandes, a MU első számú tizenegyeslövője ugyanúgy lőtte, mint Alcácer, de ez is bement, 3-3.

Alberto Moreno is berúgta, 4-3.

Marcus Rashford toporgott, kivárt, Rulli elment, gól, 4-4.

Dani Parejo erővel belőtte, 5-4.

Edinson Cavani magabiztosan egyenlített, 5-5.

Moi Gomez sem tévesztett, 6-5.

A brazil Fred élesen a bal sarokba vágta a 12. hibátlan büntetőt, 6-6.

Raúl Albiol nagyon higgadtan lőtt, 7-6.

Daniel James, gól, 7-7.

Coquelin újított, a felső sarokba emelte, 8-7.

Luke Shaw gyedngén lőtt, Rulli majdnem kivédte,de csak majdnem, 8-8

Mario Gaspar tökéletesen lőtt, 9-8.

Axel Tuanzebe higgadt, 9-9.

Pau Torres felemelte a felső sarokba, 10-9.

Victor Lindelöf, huszadikként, belőtte, 10-10

Geronimo Rulli kapus parádésan lőtt, 11-10

De Gea az utolsó lövést kivédte, a 22. lövés volt az első rontott.

A Villarreal nyerte a kupát.

Geronimo Rulli öröme, miután belőtte a tizenegyest (Kacper Pempel - Pool/Getty Images)

És ugyancsak Geronimo Rulli, amint kivédi a MU-kapus, David De Gea lövését a tizenegyespárbajban, és ezzel a Villarrealt a győzelemhez juttatja - Pool/Getty Images)