Nyitókép: MTI/AP/Mark Schiefelbein

A kereskedelmi után itt a sportdiplomáciai háború Kínával

Infostart / InfoRádió - Szabó S. Gergő
2019. október 13. 16:07
Hatalmas sportdiplomáciai háború bontakozott ki az NBA és Kína között. Az InfoRádió által megkérdezett szakértő szerint nem várható, hogy a dollármillárdos szerződéseket felbontják a felek.

Az NBA, az amerikai kosárlabda-bajnokság vezetői számára nagyon fontos a kínai piac – vélekedett Szabados Gábor sportközgazdász, miután az egyik amerikai klub, a Houston Rockets igazgatója, Daryl Morey kiállt hongkongi tüntetők mellett egy azóta már törölt Twitter-üzenetben. A poszt hatalmas sportdiplomáciai háborút robbantott ki, mivel a kínai sportvezetés azonnal jelezte, hogy minden szponzori kapcsolatot megszakít az NBA-vel. A kínai állami televízió (CCTV) bejelentette: felfüggeszti az NBA előszezonos mérkőzéseinek közvetítését.

A liga vezetői azóta folyamatosan jelezték, hogy a houstoni klubvezető csak magánvéleményét fogalmazta meg, és tiszteletben tartják a kínai állam véleményét.

„Sokak számára most derül ki, hogy az NBA számára mennyire fontos a kínai piac.

A globális sportmárkák folyamatosan terjeszkednek Ázsiában, és Kína egy óriási, szinte még feltáratlan piacot jelent. Egyre fizetőképesebb a kereslet. Kínában az NBA-nek több tévénézője van, mint amennyi az Egyesült Államok lakossága, vagyis meghatározó piacról van szó” - mondta az InfoRádiónak Szabados Gábor.

A sportközgazdász arról is beszélt, hogy tényleg megteheti-e a kínai állam, hogy a sportrajongók érdekei ellenére megszakítja a kapcsolatot a világ legjobb kosárlabdaligájával.

„Mindkét fél érdekei sérülnek. Az NBA óriási piacot veszíthet el, míg kínai nézők százmillió maradhatnak le az egyik kedvenc szórakozásukról. Mondhatjuk erre, hogy így működnek a diktatúrák.”

Szabados Gábor szerint lehetetlen megjósolni, hogy milyen következményei lehetnek még ennek a sportdiplomáciai háborúnak. Kína akár fel is rúghat mindent, és kiléphet a megállapodásból, de a sportközgazdász azt nevezte valószínűbbnek, hogy ez nem történik meg, és valamilyen háttéralku köttetik.

Ennek része lehet, hogy a Houston vezetőjét eltávolítják a klubtól.

A szakértő szerint azért is pikáns a helyzet, mert a szabadságjogokat tiszteletben tartó amerikai drukkereknek nem tetszik, hogy az NBA vezetői meghajolnak a kínai állam érdekei előtt, ahol a szabadságjogokat nem becsülik érdemben.

A botrány után a kínai túra hátralévő részére lemondták a játékosok médiakonferenciát. Ennek előzménye lehet az is, hogy a Japánban szereplő Houston két sztárjától, James Hardentől és Russell Westbrooktól a kínai ügyről akart kérdezni a CNN, de ezt végül nem engedték, egyszerűen elvették a mikrofont.

A Los Angeles Lakers és a kínai tulajdonban lévő Brooklyn Nets csütörtökön találkozott Kínban, majd szombaton visszavágót játszanak a dél-kínai Sencsenben, de ezeket a mérkőzéseket sem a kínai állami televízióban, sem pedig a Tencent kínai technológiai óriás tulajdonában lévő, élő közvetítéseket biztosító felületeken nem fogják tudni nyomon követni a kínai szurkolók. A két mérkőzés egyik kiemelt szponzora, a Vivo kínai mobiltelefongyártó még szintén kedden jelentette be, hogy felfüggeszti az együttműködését az NBA-vel.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Sportdiplomáciai háború
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást