A lap mintegy 20 külföldi diplomatával és elemzővel folytatott beszélgetéseket, és ezek alapján megállapította: elsöprő többségük arra számít, hogy Trump további négy évig a Fehér Házban marad. Nem egy diplomata még a második Trump-kormány tagjainak összetételét is latolgatta.
Erről a témáról nincs megbízható tudományos felmérés, de külföldi tisztségviselők a diplomácia szabályai miatt nem is vennének részt ilyen jellegű felmérésben - jegyezte meg a Politico. Majd hangsúlyozta, hogy a megkérdezettek közül senki nem akarta még csak felvetni sem, hogy Trump elveszíti a választásokat. Ehelyett Donald Trump és kormányzata előnyeit hangoztatták.
A diplomaták és az elemzők Trump várható győzelmének három elemét említették: ő a hivatalban lévő elnök, az amerikai gazdaság igen erős és a demokratáknak nincs olyan határozott jelöltje, aki kihívást intézhetne ellene.
A Politico szerint az elnökválasztás eredményével kapcsolatos várakozások befolyásolhatják azt is, hogy az Egyesült Államok szövetségesei és ellenfelei hogyan viszonyulnak a Trumppal és az amerikai kormányzattal folytatott jelenlegi tárgyalásokhoz. "Míg Kína és Irán megpróbál kivárni, több külföldi tisztségviselő is arra figyelmeztet, oktalanság lenne arra számítani, hogy Trump veszít 2020-ban" - írta a lap. Hozzátette: a megkérdezettek azzal is érveltek, hogy amennyiben Trump mégis veszítene 2020-ban, politikája és nézetei hosszú évekre meghatározhatják az Egyesült Államok külpolitikáját. A Politico szerint az Egyesült Államokban dolgozó külföldi nagykövetségek már a 2020 utáni időszakra készülnek, bár hozzátették, hogy képviseletüknek minden lehetőségre fel kell készülnie. Egyes diplomaták szerint a külpolitikában nem jelentene nagy különbséget, hogy Trump győz-e vagy veszít. Néhány demokrata párti elnökjelölt-aspiráns ugyanis szerintük Trumpéhoz hasonlóan az izolacionista (elszigetelődő) politika hívének mutatta magát. Trumpnak a "tisztességes kereskedelemre" vonatkozó elképzelései nem nagyon különböznek két demokrata párti elnökjelölt-aspiráns, Bernie Sanders vermonti és Elizabeth Warren massachusettsi szenátor álláspontjától.
"Trump nem elszigetelt jelenség. Kampányában és elnöksége idején is éppen arra ad választ, amit az amerikaiak éreznek. Nagyon gyakran realitás az a csalódottság, amelynek hangot ad, és az a panasz, amelyre válaszolt a kampányában" - fogalmazott egy európai diplomata.