Hihetetlen számok a Barcelonáról és Guardioláról a kudarcok után

Infostart
2018. április 11. 06:06
Egészen döbbenetes mutatókat lehet felidézni a labdarúgó Bajnokok Ligája két, kedd esti negyeddöntő-visszavágója után. Az FC Barcelona 2015, Pep Guardiola 2016 óta nem tud bejutni a legjobb négy közé. A katalán klub 2015-ben nyert, de az utóbbi öt kiírásból egyedül akkor jutott el az elődöntőig.

A Manchester Citynek – egy félidőn keresztül úgy tűnt – nem volt reménytelen a helyzete az első mérkőzésen, az Anfield Roadon elszenvedett 3-0-s vereség ellenére sem. Gabriel Jesus a második percben megszerezte a vezetést, majd Leroy Sané az első félidő hajrájában rúgott egy gólt. A spanyol játékvezető, Mateu Lahoz szerint lesről, s valóban közte és a kapuvonal között csak egy védő állt (Karius kapus nem), de a német szélsőhöz ellenféltől került a labda! Guardiola ezt számon kérte a bírón az első játékrész lefújása után, mire Mateu Lahoz a tribünre száműzte.

A második félidőre visszaesett a City, s feljött a Liverpool. Tulajdonképpen már Mohamed Salah egyenlítő gólja (amely összesítésben 4-1-re alakította az állást) mindent eldöntött, de egy védelmi hiba után Roberto Firmino még a győzelmet is megszerezte a Liverpoolnak.

A „vörösök” 2007 óta először jutottak be a bajnokok Ligája elődöntőjébe, mégpedig úgy, hogy az idényben a Hoffenheim elleni selejtezőt is beleszámítva, hat mérkőzésen húsz gólt szereztek.

Ez bármelyik csapatnak pályaválasztóként is becsületére válna! Eddig is Jürgen Klopp ellen volt Pep Guardiolának a legrosszabb a mérlege, ez most még tovább romlott. A német edző hetedszer (!) győzött ellene. A Liverpool lett az első csapat, amely egy idényen belül háromszor is nyert egy Guardiola által irányított rivális ellen.

A Manchester City az elmúlt nyolc napban három „rangadót” játszott, kétszer kikapott a Liverpooltól a Bajnokok Ligájában, s közben vereséget szenvedett a Manchester Unitedtől a Premier League-ben, kényszerűen elodázva a bajnokavatást.

Amióta Pep Guardiola a világelitben edzősködik, most először veszített aktuális csapatával sorozatban három hazai mérkőzést.

(A Basel ellen 1-2, a Man United ellen 2-3, a Liverpool ellen 1-2.) 2015 tavasza, a Bayern München botlása óta először kapott ki sorozatban háromszor. Ráadásul egy héten belül.

A világ vitathatatlanul egyik legkiválóbb edzője 2011-ben megnyerte a Bajnokok Ligáját a Barcelonával. 2012-ben (a Barçával), 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban a Bayernnel legalább az elődöntőig eljutott. 2013-ban pihent, nem volt csapata, 2017-ben és 2018-ban a Manchester Cityvel a nyolcaddöntő, illetve a negyeddöntő jelentette a végállomást.

Noha most vereségsorozatban van, nyilvánvalóan nem kétséges, hogy megnyeri a következő napokban, hetekben a Premier League-et. De a Manchester City éve immár korántsem olyan diadalmenet, mint tűnt, mondjuk karácsonykor, amikor négy trófea elnyeréséről vizionáltak a csapat hívei. A bajnoki cím és a csekély presztízsű Ligakupa az övék lett, de az FA-kupában kiestek egy alacsonyabb osztályú csapattól, a Wigantől, a BL-ben pedig a negyeddöntőben búcsúztatta a Cityt a Liverpool.

A Barcelona továbbra is veretlen a spanyol bajnokságban, s miután 4-1-gyel kezdte az AS Roma elleni visszavágót, óriási favoritnak számított. Ám a „farkasok”, élükön a falkavezérrel, 2006 világbajnokával, Daniele De Rossival, valamint az ugyancsak kiváló teljesítményt nyújtó Kosztasz Manolasszal és Edin Džekóval, ledolgozták a hátrányt, s bejutottak a legjobb négy közé. Elbúcsúztatták a Barcelonát, amely 2013 óta mindössze egyszer, 2015-ben tudott bekerülni a „királykategória” legjobb négy csapata közé. Igaz, akkor meg is nyerte a sorozatot.

Az AS Roma hazai pályán nem kapott még gólt a mostani BL-sorozatban,

Edin Hazard, Antoine Griezmann, Lionel Messi, Luis Suárez mind gól nélkül maradt az Olimpicóban.

A Barcelona ellenben 2017 eleje óta, az egyenes kieséses szakaszban vívott idegenbeli mérkőzésein (sorrendben a PSG, a Juventus, a Chelsea és az AS Roma ellen) egyetlen pontot tudott szerezni, miközben 1-11-es gólkülönbséggel zárt.