Kiderült, hanyadikok vagyunk a veszélyeztetettségi listán

InfoRádió
2017. augusztus 24. 18:28
A számítógépek közel ötödét támadták meg a második negyedévben a szoftverek sérülékenységeit kihasználó kódok. Magyarország a 74. helyen szerepel a veszélyeztetett országok rangsorában a Kaspersky Lab jelentésében.

A 74. legveszélyeztettebb ország Magyarország a kibertérben a Kaspersky Lab friss jelentése szerint. Az informatikai biztonsági társaság a második negyedévben közel 395 ezer rosszindulatú kód feltűnését észlelte nálunk, ez a világszerte azonosított programok mindössze 15,6 százaléka - írta a Világgazdaság.

Az elemzés szerint a helyzet Algériában a legrosszabb, ahol a rosszindulatú kódok több mint 31 százaléka bukkant fel az április–júniusi időszakban, míg Fehéroroszországban 28,5, Albániában pedig 27,8 százalékukat észlelték. Azt ugyanakkor nem részletezte a Kaspersky, hogy az egyes országokban felfedezett károkozók mennyire voltak ártalmasak. Más szóval annak ellenére, hogy viszonylag kevés veszélyes kódot azonosítottak Magyarországon, azok akár komoly fenyegetést is jelenthettek.

Az informatikai biztonsági cég felmérése szerint a szoftverek sérülékenységeit kihasználó, úgynevezett exploit csomagok jelentősen megváltoztatták és meghatározták a kiberfenyegetések jellegét a második negyedévben. Az exploitok készítői a programokban rejlő lehetőségekre alapoznak, azok révén fertőzik meg az informatikai eszközöket rosszindulatú kódokkal, mint például banki trójaival, zsarolóvírussal vagy kémkedő programokkal.

A szoftverek sérülékenységeit kihasználó kódok segítségével végrehajtott támadások a leghatékonyabbak, mivel általában nem igényelnek felhasználói interakciót, és a felhasználó tudta nélkül telepíthetik a készülékekre a rosszindulatú kódokat, programokat. Épp ezért az exploitok használata elterjedt és széles körű, legyen szó egyszerű pénzügyi visszaélésről magánszemélyek kárára, vagy kifinomult adathalász típusú célzott támadásokról nagyvállalatok ellen.