Hosszú Katinka és edző-férje, Shane Tusup a 2012-es olimpia kudarca után határozta el, hogy komolyan veszik a világkupa-sorozatot. Az úszó ennek minden állomásán elindult, nem egyszer 10-12 számban is rajtkőre állva a kétnapos viadalok alatt. A cél az volt, hogy elérjék, Hosszú Katinka folyamatosan a legmagasabb szinten tartsa magát, ne egy-egy világversenyre hegyezze ki a formáját, és amikor eljön az olimpia, azt is ugyanolyan versenyként élje meg, ne érezzen plusz nyomást. Hogy ez sikerült, azt a Rióban szerzett három arany- és egy ezüstérem bizonyította.
Az új szemlélet, a versenyzés közbeni edzés mellett a világkupában remekül lehetett keresni is. Hosszú Katinka az elmúlt években rendre a legtöbb pénzdíjat kapta a FINA-tól: az egyes versenyszámokban elért dobogós helyezések mellett plusz pénz járt a világcsúcsokért, a klaszterek - három egymás utáni verseny - és az összesítés legjobbjainak is. Számításaink szerint az elmúlt öt évben 1 635 750 dollárt (450 millió forintot) keresett.
A FINA ugyanakkor az új szezonban változásokat vezet be. Ezek közül a legfontosabb korlátozás, hogy egy versenyző egy viadalon maximum négy egyéni számban indulhat.
„Gratulálok FINA, így sikerült biztosítani, hogy nem úszhatok és nyerhetek annyit idén...de mást nem” - írta feldúltan közösségi oldalán a háromszoros olimpiai bajnok. Hosszú Katinka szerint a lépéssel csak azt érik el, hogy unalmasabb legyen az úszás.
Edző-férje is megszólalt. „Ez összetöri a szívemet, és rosszul leszek tőle - írta Shane Tusup Instagram-oldalán. – Ahelyett, hogy a döntéshozó testület bátorítaná és példaként hozná fel arra, mit jelenthet a sport és mire lehet képes a jövő generációja, úgy határoztak, hogy korlátozzák a lehetőségeit, lerombolják a versenyelőnyét és határt szabnak a show-ra gyakorolt személyes hatásának.”
A FINA reagálásában közölte: az úszó technikai bizottság előterjesztése alapján, az elmúlt évek során elhangzott kritikák alapján döntött úgy, hogy megváltoztatja a rövidpályás világkupa lebonyolítási rendjét.
A még Budapesten tartózkodó Cornel Marculescu ügyvezető igazgató azt mondta, hogy egy év tapasztalatai alapján vonják le végső következtetéseket, hogy az újítás beválik-e.
A világkupa megrendezése több mint 6 millió dollárba kerül a FINA-nak, ebből több mint 2 millió a pénzdíj. A FINA szándéka, hogy ne csak néhány, hanem minél több világklasszis úszó vegyen részt a sorozaton, és hogy az a lehető legizgalmasabb legyen. Ennek elősegítése érdekében a legjobbak mindennemű költségét a FINA magára vállalja – közölte Marculescu, aki szerint semmilyen szempontból sem kedvező, hogy alig 40 nappal a vizes világbajnokság előtt a rendező ország legjobb versenyzője ütközik a sportági szövetség vezetésével.
A pénzdíjak emelkedtek, hiszen a korábbiakkal ellentétben nem az első három, hanem az első hat helyezett részesül anyagi elismerésben. Az első helyezés továbbra is 1500 dollárt ér, a további helyezések után pedig 1000, 500, 400, 300 és 200 dollár jár. Továbbra is 100 ezer dollárt kap az összetett pontverseny győztese, 50 ezret a klaszter legjobbja, és 10 ezer jár a világcsúcsok után.
Figyelembe véve, hogy Hosszú Katinka már csak négy számban indulhat, ha valamennyit megnyeri, akkor 6 ezer dollár üti a markát. Mivel a világkupa-sorozat kilenc állomásból áll, így ezeken összesen 54 ezret kereshet a legjobb esetben. További 150 ezret kaphat a klaszterek megnyerésével és 100 ezret az összesítés legjobbjaként. Így
a következő szezonban optimális esetben 304 ezer dollárral lehet gazdagabb.
Az előző három évből kétszer is 380 ezernél nagyobb összeget zsebelt be a világkupán, így a veszteség legalább nagyjából 80 ezer dollár, vagyis 22 millió forint.
Az idei világkupa-sorozat augusztus 2-án kezdődik Moszkvában.