Fordulatok: élen a Man United, a Villarreal és a Fiorentina - összefoglaló videókkal

2015. szeptember 28. 11:04
Angliában helyet cserélt az élen a két manchesteri csapat, Spanyolországban a Barcelona hetekre elveszítette Lionel Messit, Németországban rekordok dőltek, Olaszországban Paulo Sousa csapata az eddig százszázalékos Inter legyőzésével ugrott a tabella tetejére. Az inforadio.hu összefoglalója a topligák hétvégi történéseiről.

Angliában a Manchester City hullámvölgye tartósabb az előzetesen gondoltnál. A Juventus elleni hazai BL-vereség óta a csapat kikapott a bajnokságban két londoni csapattól, a West Ham Unitedtől (1-2), majd most a Tottenhamtől (1-4) is. A City 2011 áprilisa óta nem szenvedett háromgólos vereséget a Premier League-ben. Négy gólt ellenben "csak" fél évvel ezelőtt, a Man United elleni városi derbin kapott (2-4).

Manuel Pellegrini legénységének újabb botlását tökéletesen kihasználta a Man United, amely a Sunderland elleni - papírforma-eredménynek számító - 3-0-s győzelemmel az élre ugrott. Amióta Sir Alex Ferguson távozott a menedzseri posztról, először áll a United a táblázat élén egy forduló után számítva a 2013-2014-es idény David Moyes regnálása idején játszott első játéknapját. (Így 770 nap után került vissza az élre a gárda, 2013. augusztus 17. és 2015. szeptember 26. a kezdő és a záró dátum.)

Ismét kiválóan futballozott a Vörös Ördögöknél a fiatal Anthony Martial (4 mérkőzésen 4 gól a mérlege!), Wayne Rooney 1000 perc után ismét gólt szerzett a Premier League-ben (ez volt az eddigi leghosszabb "gólcsendje" az élvonalban), s remekel Juan Mata is, aki a legutóbbi hat bajnoki meccséből ötön vagy gólt szerzett, vagy gólpasszt adott.

Az Arsenal már a negyedik helyen áll, mindössze három ponttal az éllovas mögött. A hétvégén a kiváló rajtot vett Leicester City ellen győzött 5-2-re, Alexis Sánchez triplájával. A chilei a futballtörténelem első játékosa, aki az angol, a spanyol és az olasz bajnokságban is mesterhármasig jutott.

Továbbra sem megy a Chelsea-nek. José Mourinho ugyan még soha nem nyert a Newcastle otthonában, mégis meglepetést keltett, hogy a címvédő csak 2-2-t játszott a még nyeretlen Szarkák ellen. 1992 óta először kapott a Chelsea sorozatban öt idegenbeli bajnokiján két, vagy annál is több gólt.

20. Sunderland 7 0 2 5 6-16 2

Németországban már négy pont a továbbra is százszázalékos Bayern előnye. Pep Guardiola együttese 3-0-ra nyert Mainzban. Robert Lewandowski két gólt szerzett (a hétközi öt után...) s ezzel elérte a 100-as álomhatárt. A Bundesligában 168 meccsen szerzett eddig 100 gólt, még soha, külföldi játékos ilyen gyorsan nem rúgta be a "centenáriumi" gólját.

Spanyolországban a Barcelona Luis Suárez duplájával 2-1-re megverte a Las Palmast. A meglepő frizurával feltűnő Neymar kihagyott egy büntetőt. Lionel Messi az első tíz percben megsérült, körülbelül nyolc mérkőzést kell kihagynia, de várhatóan visszatérhet a november 22-i El Clásicóra.

A Real Madrid erejéből ezúttal csak gól nélküli döntetlenre futotta a vergődő, még nyeretlen Málaga ellen, pedig a második félidő közepétől még emberelőnyben is játszhatott. Cristiano Ronaldónak (az Espanyol elleni ötöst leszámítva) nem megy a góllövés. Csak azon a találkozón szerzett eddig gólt a La Liga 2015-2016-os idényében.

Meglepetésre a Villarreal vezeti a tabellát, amely a szezonban először nyert rangadót, 1-0-ra verte az Atléticót. A Sárga Tengeralattjárónak becézett alakulat sorozatban öt bajnokit nyert meg - ez azért még nem jelent semmit, tavaly ősszel is akadt egy ilyen szériája, mégis csak a hatodik helyen zárt. Még sem a Barcelonával, sem a Real Madriddal nem játszott. Az Atléti ellen Léo Baptistão szerezte a csapat gólját.

4

Olaszországban megszakadt az Inter nagy sorozata, nemcsak a százszázalékos mérlegtől, de (egyelőre?) az első helytől is el kellett búcsúznia. Roberto Mancini együttese 4-1-re kikapott a San Siróban a Fiorentinától. Döbbenetes, de szinte napra pontosan egy éve, 2014. szeptember 28-án, a Cagliari ellen szenvedett ezt megelőzően legutóbb ilyen súlyos hazai vereséget (1-4).

Az új listavezető a korábbi Videoton-edző, Paulo Sousa együttese, a Fiorentina. A portugál, aki Székesfehérváron nem tudott bajnoki címet nyerni, azóta Izraelben a Maccabi Tel-Avivval, majd Svájcban az FC Basellel is megnyerte az országos bajnokságot, most pedig, egy harmadik országban, újra az élre került a csapatával.

A mérkőzés hőse a horvát Nikola Kaliniæ volt, aki mesterhármast szerzett. A közel 190 centis, tankszerű támadó a Dnyipro Dnyipropetrovszkban kezdte az idényt, majd augusztusban került Firenzébe. Úgy tűnik, remek vétel volt. Nagyszerűen futballozott a szlovén Josip Ilièiæ is, aki büntetőből szerzett egy gólt, majd az előkészítésben jeleskedett.

Nagy meglepetésre tovább tart a Juventus vesszőfutása. A bajnok 2-1-re kikapott Nápolyban, 2011 eleje óta először fordult elő, hogy egymást követő hat bajnoki mérkőzéséből csak egyet nyert meg. Vereséget szenvedett a Genoa ellen az AC Milan (0-1), amely Alessio Romagnoli kiállítása miatt több mint egy félidőt emberhátrányban játszott. Kiválóan szerepel a Torino (2-1-re verte a Palermót, noha két kiállítás miatt kilenc emberrel fejezte be a mérkőzést), s a Sassuolo amely a Chievo elleni 1-1 után is, egyedüliként a mezőnyből, továbbra is veretlen.

1. Fiorentina 6 5 0 1 11-4 15
2. Internazionale 6 5 0 1 7-5 15
3. Torino 6 4 1 1 11-6 13
4. Sassuolo 6 3 3 0 9-6 12
5. Lazio 6 4 0 2 8-11 12
6. Roma 6 3 2 1 13-7 11
7. Chievo 6 3 2 1 10-4 11
8. Sampdoria 5 3 1 1 11-7 10