Eb-selejtezők: az észtek pótselejtezőt játszhatnak!

2011. október 11. 22:48
A hollandok elveszítették veretlenségüket, így a svédek legjobb csoportmásodikként egyenes úton jutottak ki az Európa-bajnokságra. Az orosz, a görög, a dán és nem kis nehézségek árán a francia válogatott ugyancsak Eb-résztvevő lett. Pótselejtezőt játszhat: a török, az ír, az észt, a bosnyák, a horvát, a montenegrói, a portugál és a cseh válogatott.
Az A csoportban

a németek esélyt sem hagytak a belgáknak, Özil, Schürrle és Gomez gólja után Fellaini csak a 86. percben szépített. A "Vörös Ördögök" veresége már egy döntetlennel is pótselejtezőhöz segítette a törököket, de aztán Yilmaz gólja (60. perc) meghozta a győzelmet is. Az osztrákok csak döntetlent értek el Kazahsztánban,

Kazahsztán-Ausztria 0-0
Németország-Belgium 3-1
Törökország-Azerbajdzsán 1-0
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Németország 30 pont, 2. (pótselejtezőt játszhat) Törökország 17, 3. Belgium 15, 4. Ausztria 12, 5. Azerbajdzsán 7, 6. Kazahsztán 4

A B csoportban az első hely sorsa nem lehetett kérdéses, nyilvánvaló volt, hogy az oroszok nem fognak kikapni Moszkvában Andorrától. Dzagojev már az ötödik percben megszerezte a megnyugtató gólt, aztán a 30. percben már 3-0, a végén 6-0 volt az eredmény. A második helyért az íreknek Dublinban pontot kellett szerezniük az örmények ellen. A vendégektől a 27. percben Berezovsky piros lapot kapott, majd még az első félidőben Aleksanjan öngólt rúgott. Az örmények végül 0-2 után szépítettek, Giovanni Trapattoni elvitte az íreket a pótselejtezőre.

Oroszország-Andorra 6-0
Írország-Örményország 2-1
Macedónia-Szlovákia 1-1
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Oroszország 23 pont, 2. (pótselejtezőt játszhat) Írország 21, 3. Örményország 17, 4. Szlovákia 15, 5. Macedónia 8, 6. Andorra 0

A C csoportban az olaszok, csoportgyőzteshez méltón, szép győzelmet arattak az északírek ellen. Antonio Cassano két gólja után még egy öngól is segítette a Squadra Azzurrát. Sokkal fontosabb volt a maribori mérkőzés: ezen a szerbek nemhogy győzni, még pontot szerezni sem tudtak, pedig csak három ponttal érhették volna el a pótselejtezőt. Így a második hely, nagy meglepetésre, az észteknek jutott.

Olaszország-Észak-Írország 3-0
Szlovénia-Szerbia 1-0
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Olaszország 26, 2. (pótselejtezőt játszhat) Észtország 16, 3. Szerbia 15, 4. Szlovénia 14, 5. Észak-Írország 9, 6. Feröer-szigetek 4

A D csoportban óriásit játszottak a bosnyákok, Edin Dzeko a 40. percben szerzett góljával bő félórán keresztül vezettek Párizsban. A franciáknak legalább egy döntetlent kellett a csoportelsőséghez, s a megváltó gólt a 78. percben lőtte csak Samir Nasri - tizenegyesből. A bosnyákok jobban játszottak, mint a franciák, de nem volt szerencséjük.

Franciaország-Bosznia-Hercegovina 1-1
Albánia-Románia 1-1
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Franciaország 21, 2. (pótselejtezőt játszhat) Bosznia-Hercegovina 20, 3. Románia 14, 4. Fehéroroszország 13, 5. Albánia 9, 6. Luxemburg 4

Az E csoportban a svédek nagy meglepetésre legyőzték a hollandokat 3-2-re. Az Oranje legutóbb 2007. november 21-én, Fehéroroszországban veszített Eb-, vagy vb-selejtezőt - sőt akkor vesztett egyáltalán pontot is. Källström vezető gólja után az Eb-selejtezők gólkirálya, Huntelaar kiegyenlített. Az 50. percben Dirk Kuyt a hollandoknak szerzett vezetést, de a svédek három percen belül két gólt szerezve megnyerték a meccset. Győzelmükkel a svédek legjobb csoportmásodikként ugyancsak biztos Eb-résztvevők.

5. Moldova 10 3 - 7 12-16 9
6. San Marino 10 - - 10 0-53 0Az F csoportban a görögök izgalmassá tették a végjátékot. A georgiaiak (grúzok) vezetést szereztek Tbilisziben, s miután közben a horvátok is nyerésre álltak Fiuméban, úgy festett, a görög válogatott kieshez. Ám a 79. percben Fotakisz, a 86. percben a veterán Hariszteasz szerzett gólt. (Már a döntetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz.) A horvátok a második félidőben lendültek bele a lettek ellen, előbb Eduardo, majd Manzukic lőtt gólt.

Horvátország-Lettország 2-0
Georgia-Görögország 1-2
Málta-Izrael 0-2
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Görögország 24, 2. (pótselejtezőt játszhat) Horvátország 22 pont, 3. Izrael 16, 4. Lettország 11, 5. Georgia 10, 6. Málta 1

A G csoportban
már nem volt tétje a két mérkőzésnek. Ettől függetlenül kisebb meglepetés, hogy az őszre feltámadó walesiek Bulgáriában folytatták jó sorozatukat. A svájciak Derdiyok és Lichsteiner egy-egy góljával legyőzték Montenegrót, de a délszlávok ezen nem nagyon bánkódtak.

Bulgária-Wales 0-1
Svájc-Montenegró 2-0
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Anglia 18 pont, 2. Montenegró 12, 3. Svájc 11, 4. Wales 9, 5. Bulgária 5

A H csoportban a dánok magabiztos győzelmet arattak a portugálok ellen, megszerezve ezzel a csoportelsőséget. Cristiano Ronaldo csak a 90. percben szépített - ez pedig már nem osztott, s nem szorzott, csapata pótselejtezős lett. Ebben a csoportban volt a legszorosabb harc a rájátszás jogáért, a portugálok és a Ciprust legyőző norvégok is 16 ponttal zártak. A két csapat egymás elleni eredménye sem döntött, maradt így a jobb gólkülönbség, amivel a portugálok léptek tovább.

Dánia-Portugália 2-1
Norvégia-Ciprus 3-1
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Dánia 19 pont, 2. (pótselejtezőt játszhat) Portugália 16, 3. Norvégia 16, 4. Izland 4, 5. Ciprus 2

Az I csoportban a spanyolok hibátlan mérleggel zártak, David Silva két és David Villa egy góljával 3-1-re megverték Alicantéban a skótokat, akiket így elütöttek a pótselejtező lehetőségétől. A rájátszásban a csehek vehetnek részt, miután három tizenegyest is hozó mérkőzésen, mégis a vártnál is simábban, 4-1-re győztek Litvániában.

Spanyolország-Skócia 3-1
Litvánia-Csehország 1-4
Az állás: 1. (Eb-résztvevő) Spanyolország 24 pont, 2. (pótselejtezőt játszhat) Csehország 13, 3. Skócia 11, 4. Litvánia 5, 5. Liechtenstein 4