Mennyi marad Dzsudzsák zsebében adózás után?

Infostart
2011. augusztus 26. 05:45
Nemcsak bruttóban, hanem nettóban is csillagászati összeggel gazdagodik az Orosz Föderációhoz tartozó dagesztáni Anzsi Mahacskala csapatához igazolt Dzsudzsák Balázs. A hírek szerint éves szinten 800 millió forintot meghaladó összegű fizetéséből több mint 700 millió forint marad a magyar focista zsebében. Különböző kedvezmények révén pedig még ennél is többet kereshet - tudta meg a Pénzcentrum.hu egy moszkvai tanácsadó irodától.

Hárommillió euró - ennyi Dzsudzsák Balázs éves fizetése az Anzsi Mahacskala csapatában - nyilatkozta korábban a Borsnak Vlagyimir Konsztantyinov, az orosz Szport Ekszpressz vezető újságírója. Ez a jelenlegi 270 forintos euró árfolyamon számolva 810 millió forintnak megfelelő összeg.

Már bruttóban is csillagászati összegről van szó, amely a magyarországi átlagkeresetnek megközelítően a 325-szöröse. Ennyi emberrel egy közepes vállalkozást lehet működtetni, a kedvező adószabályok miatt pedig különösen jól jár anyagilag az üzlettel a magyar futballista.

Ugyan nincsenek konkrét információk a játékos és a klub között kötött szerződésről, a sportolói világban kialakult gyakorlat jó kiindulási alap lehet az adóterhek becsléséhez - válaszolta a Pénzcentrum.hu megkeresésére a moszkvai Auditing firm ICLC tanácsadó iroda. A futballklubok a profi focistákkal általában, mint magánszemélyekkel kötnek szerződést. A tanácsadó iroda információi szerint Oroszországban nem jellemző az a gyakorlat, hogy a kedvezőbb adózás miatt off-shore cégeken keresztül fizetnék ki a juttatásokat.

A személyi jövedelemadózás szempontjából először is meg kell határozni a magánszemély adózási státuszát. Az első kategóriába tartoznak azok, akik 12 hónapon keresztül több mint 183 napig az Oroszországi Föderáció területén tartózkodnak (általában a 12 hónapos időszakot visszamenőlegesen állapítják meg attól az időponttól kezdődően, amikor a magánszemély a jövedelmet megkapta). A második kategóriába sorolják azokat, akik egy évben 183 napnál rövidebb időt töltenek Oroszországban.

A mágikus 13 százalékos egykulcsos

Előzőek különösen jól járnak az oroszországi adórendszerrel, mivel egységesen 13 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetniük. A második kategóriába tartozó magánszemélyek jövedelmét viszont már 30 százalékos adó terheli. (Ellenben még ez is jóval alacsonyabb, mint mondjuk a nagy-britanniai 40, a németországi 42, vagy akár a spanyolországi 45 százalékos legmagasabb adókulcs, amellyel Dzsudzsák jövedelmét is sújtanák, ha az említett országokba szerződött volna.)

Az első esetben a magánszemélynek valamennyi jövedelme után Oroszországban kell adóznia, függetlenül attól, hogy ottani vagy külföldi kifizetőtől származik-e a pénze. Ha valaki 183 napnál rövidebb ideig tartózkodik a Föderáció területén, akkor csak az után a jövedelem után kell Oroszországban adóznia, amelyet ott kapott.

Dzsudzsák ebben az évben vélhetően 183 napnál rövidebb ideig tartózkodik majd Oroszországban, hiszen csak augusztus elején indult az orosz bajnokság. Az ICLC kiemeli, hogy mivel a futballista a Föderáció területén végzett tevékenység után kapja a javadalmazását, Oroszországban kell adót fizetnie. Nem teheti meg például, hogy Magyarországon adózik az idei évre vonatkozóan kedvezőbb, 16 százalékos szja-kulccsal. A futballista négy évre igazolt a dagesztáni klubhoz, vagyis a következő évben már biztosan kevesebb, mint a felére csökken az adóterhe.

Extra kedvezmények tovább csökkentik az alacsony adóterhet

A 13 százalékos szja-kulcs mellett a 810 millió forintnak megfelelő összegű juttatásból több mint 700 millió forint marad a focista zsebében. Ráadásul a bruttó jövedelmet, vagyis az adóalapot valamennyi adózó csökkentheti a lakhatási ingóságok beszerzési költségeivel, a képzésre fordított kiadásokkal, a gyógykezelés költségeivel, valamint a jótékonykodásra fordított összegekkel.

A sportolóknak ezen felül további kedvezmények járnak. Nem kell adót fizetniük az étkezésre, a sportfelszerelések, berendezések, a sport- és ünnepi ruházat beszerzésére kapott kifizetések után. Adómentesek azok a juttatások is, amelyeket - egyéb sportesemények mellett - az orosz bajnokságban, illetve kupában, valamint az európai bajnokságban kapnak a sportolók a hivatalos szervezőktől.

A reklámszerződésekért kapott juttatások után is aszerint kell adót fizetni, hogy a magánszemély hány napig tartózkodik Oroszország területén. Ha ennek időtartama meghaladja a 183 napot, akkor Oroszországban kell adózni, függetlenül attól, hogy az érintett magánszemély melyik országban vett részt a reklámban. Ha 183 napnál rövidebb idejű az ott tartózkodás, akkor az adófizetési kötelezettség csak arra a jövedelemrészre vonatkozik, amelyet a Föderáció területén készített reklámban való részvételért kapott a magánszemély.

A társadalombiztosítási járulék 34 százalék, ezt azonban a munkáltatóknak kell befizetniük. Vagyis a magánszemélyek nettó jövedelmét nem befolyásolja a járulékteher.

Mindezek alapján jogosak lehetnek azok a vélemények, amelyek szerint a magyar futballista döntésében szerepet játszhatott a mesés jövedelemszerzés lehetősége is akkor, amikor a Kaszpi-tenger partján lévő klubhoz szerződött amellett, hogy az orosz futball presztízse az elmúlt években jelentősen megnőtt, és a milliárdokért megvásárolt sztárjátékosokkal teletűzdelt Anzsi Mahacskala vérmes reményekkel, európai kupaszereplésben bízva vágott neki a bajnokságnak.

Dzsudzsák a holland PSV Eindhoven csapatában 330 millió forintnak megfelelő összeget keresett. Hollandiában ráadásul 52 százalék a legmagasabb adókulcs.