365.33
65384.6
2024. március 29. péntek Auguszta

Vettel győzött

Sebastian Vettel (Red Bull) nyerte a Formula-1-es Malajziai Nagydíjat. A világbajnoki címvédő német pilóta mögött a brit Jenson Button (McLaren) lett a második és a német Nick Heidfeld (Renault) a harmadik.

A 24 esztendős vb-címvédő idei második, pályafutását tekintve pedig 12. futamgyőzelmét szerezte meg. Vettel az élről rajtolt a sepangi pályán, végig vezetett, magabiztosan nyert és toronymagasan az első a pontversenyben.

Gond nélkül lezajlott a rajt, Heidfeld hatalmas bravúrral sorra megelőzte riválisait és a hatodik helyről feltornászta a magát a másodikra, Vettel mögé. Az első kör végén Vettel, Heidfeld, Lewis Hamilton (brit, McLaren), Button volt a sorrend az élen. Vettel egyre jobban begyorsult, a tizedik körben már 7,4 mp-cel vezetett, mögötte Heidfeld, Hamilton, Button, és a két ferraris, a brazil Felipe Massa és a spanyol Fernando Alonso robogott.

A 13. körben megkezdődtek a kerékcserék: az élbolyból először Hamilton járt a boxutcában, a következőben aztán Vettel, Button és a többiek lecserélték az elfáradt Pirelliket. Az akció Hamiltonnak és Alonsónak sikerült a legjobban, a brit a második, míg a spanyol a harmadik helyre zárkózott fel Vettel mögé.

A 25-26. körben ismét kereket cseréltek a pilóták: Vettel magabiztosan tartotta meg vezető pozícióját és fél távnál is a vb-címvédő száguldott az élen, utána Hamilton, Button, az ausztrál Mark Webber (Red Bull) és Heidfeld következett. Húsz körrel a leintés előtt még semmi sem változott az élbolyban: a versenyzők "békésen vonatoztak" körbe-körbe.

A hajrában a harmadik helyért hatalmas csata alakult ki a két régi rivális, Hamilton és Alonso között, s végül mindketten pórul jártak: összekoccantak, a spanyol autójának első szárnyából leszakadt egy darab és kénytelen volt beautózni a boxba. Hamiltonnak pedig a gumija fogyott el, és ő is lecsúszott a képzeletbeli dobogóról.

Utóbb a versenyt felügyelő testület mindkét versenyzőt 20-20 másodperces időbüntetéssel sújtotta. Hamiltont azért mert többször is szabálytalanul tartóztatta fel Alonsót, a spanyolt pedig a baleset okozásáért. A büntetés Alonso végső, hatodik helyezését nem befolyásolta, az eredetileg hetedik brit pilóta viszont helyet cserélt a 8-ként beérkezett japán Kobajasival, és a pontversenyben is veszített egy pontot.

A hétszeres világbajnok német Michael Schumacher (Mercedes) megszerezte idei első pontjait, miután a kilencedik helyen intették le a kockás zászlóval.

Malajziai Nagydíj, Sepang (56 kör, össztáv: 310.408 km):
1. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 1:37:39.832 óra (átlagsebesség: 190,700 km/ó)