Így profitálhatnak a magyarok az oroszországi labdarúgó-világbajnokságból

Infostart
2010. december 4. 15:26
Van esély arra, hogy Magyarország is együttműködjön a 2018-as és 2022-es labdarúgó-világbajnokság rendezőivel, Oroszországgal és Katarral, és profitáljon e kapcsolatokból - mondta az InfoRádiónak Dénes Ferenc sportközgazdász. Dénes Ferenc szerint a 2018-as oroszországi vb előkészítésénél azért lehetnek előnyben a magyar vállalkozások a nagy befektetői országokkal szemben, mert Budapestnek fontos politikai és gazdasági kapcsolatai vannak meghatározó orosz körökkel.

A labdarúgó-világbajnokság rendezését elnyerő országokban hatalmas infrastrukturális beruházások kezdődnek a következő években, amelyekben akár a magyar gazdaság szereplői is részt vehetnek - mondta az InfoRádió által megkérdezett sportközgazdász.

Dénes Ferenc szerint a 2018-as oroszországi vb előkészítésénél azért lehetnek előnyben a magyar vállalkozások a nagy befektetői országokkal szemben, mert Budapestnek fontos politikai és gazdasági kapcsolatai vannak meghatározó orosz körökkel.

Katarral a sportkapcsolatok terén áll jól Magyarország, érdemes lenne ezeket gazdasági együttműködéssé lehetne alakítani - fejtegette a sportközgazdász.

Dénes Ferenc szerint az oroszok számára nem csak presztízsük növelése, a nagyhatalmi státusz kifejezése miatt volt fontos a rendezés elnyerése: valódi sportpolitikai, -gazdasági szempontokat is szem előtt tartottak, amikor benyújtották a pályázatukat.

Öröm és aggodalmak

Oroszországban az átlagemberek és a bulvárlapok teli voltak lelkesedéssel, de az elemzők máris számolgatni kezdtek és aggodalmuknak adtak hangot, egy nappal azután, hogy az ország elnyerte a 2018-as labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát.

A Vedomosztyi című lap rámutatott: a tisztségviselők csütörtökön egyhangúlag állították, hogy a vb hatalmas hasznot hoz az országnak, a lap elemzőjének számítása azonban azt mutatja, hogy a vb költségei nem a hivatalos források által becsült, legfeljebb harminc milliárd dollárt, hanem több mint ötvenet tesznek majd ki.

Az elemző szerint messze túl magas az ár. Három stadion rekonstrukcióra szorul, míg tizenhármat meg kell építeni, éppúgy, mint a Moszkva és Szentpétervár közötti utat. Emellett az ország központi részén fel kell újítani az utakat és vasútvonalakat, új repülőtéri terminálokra és szállodákra is szükség van minden városban, ahol majd a vb zajlik.

A kampánystáb azzal is érvelt, hogy a világbajnokság népszerűsíti a futballt az országban, illetve fellendíti a gyermek- és ifjúsági sportot. "Ám az internet korában a személyes jelenlét egyre csekélyebb szerepet játszik, és vajon mitől fejlődik az ifjúsági sport, ha minden fillért beleölünk a stadionokba? Az ilyen rendezvények vendégül látása igencsak emlékeztet a régi római patríciusok politikájára, akiknek a plebsszel való kommunikációja abból állt, hogy kenyeret és cirkuszt biztosított a tömegeknek. A dolog rosszul végződött" - írta a szerző.

A Kommerszant című lap szerint a vb megrendezése garantálja, hogy Oroszország az egész világ figyelmének középpontjában lesz legalább egy hónapig, hiszen a legutóbbi döntőt a Föld lakosságának legalább egytizede nézte, a költségek azonban óriásiak.

A cikk emlékeztetett rá, hogy csak egyetlen stadion felel meg a FIFA előírásainak, a moszkvai Luzsnyiki, de azt is fel kell újítani, így csupán ezen a területen 3,82 milliárd dollárt kell költeni, és akkor még szó sem volt az infrastruktúra kiépítéséről, fejlesztéséről

A Kommerszant rámutatott: bármilyen összeget neveznek is meg a tisztségviselők, azt aligha lehet véglegesnek tekinteni, mert a szocsi olimpia költségei a kezdeti tervekhez képest máris a többszörösére növekedtek.

A vb-k rendezésének gyakorlata nem szolgál egyértelmű válasszal arra, hogy valóban olyan kifizetődő-e gazdasági szempontból a rendező országnak a rendezvény, mint arculati szempontból. A dél-afrikai hivatalos verzió szerint az ottani vb-re 3,5 milliárd eurót költöttek, és a bevételek 3,9 milliárdot tettek ki, vagyis nyereséges volt. Független szakértők szerint azonban a költségek 5-9 milliárd eurót tettek ki, és haszon csakis hosszú távon várható abból, hogy az ország vonzóbb lett a turisták és a gazdaság számára - írta a Kommerszant.

Hanganyag: Farkas Dávid


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást