"Három-négy csapat küzdhet a második helyért, de evidens, hogy az első hely a magyaroké" - vágta rá az InfoRádió olimpiai esélyeket firtató kérdésére Varga Dénes, a magyar férfi vízilabda-válogatott legifjabb tagja még az olimpia előtt. Akkor még nem tudhattuk, hogy a Vasas játékosa egy cseppet sem túlzott.
Pekingben Benedek Tiborék a Montenegró elleni első csoportmeccset (10-10) leszámítva minden összecsapásukat megnyerték, a legjobb négy között már az Európa-bajnokot is legyőzték (11-9), a döntőben pedig négy góllal, 14-10-re verték a torna meglepetéscsapatát, a parádésan játszó Tony Azevedo vezette Egyesült Államokat.
Kemény Dénes csapatából Varga Dániel és Biros Péter is bekerült a torna álomcsapatába, az Eger rutinos sztárját az év végén a legjobb európai vízilabdázónak választották. Az csak később került nyilvánosságra, hogy az olimpián már nem volt teljesen egészséges, később egy cisztát kellett eltávolítani a szíve mellől.
A Prima Primissima-díjas szövetségi kapitány minden játékosának kellő lehetőséget adott, így a legnagyobb klasszisok eleget pihenhettek, a csapat egyre magabiztosabban menetelt, és egyedülálló sikert aratott azzal, hogy sorozatban harmadszor nyert olimpiai aranyérmet.
Peking nem a mi olimpiánk volt, az elején különösen nem
A magyar szurkolók csak az olimpia utolsó három napján örülhettek aranyéremnek, Kásás Tamásék sikere előtt Vajda Attila kenu egyesben 1000 méteren tudott győzni rendkívül érett versenyzéssel és végül nagy fölénnyel. A Kovács Katalin, Janics Natasa kajak kettes úgy védte meg címét, hogy a 23-szoros világbajnok, Kovács Katalin egyéniben egy órával korábban mindössze negyedik lett.
Szintén csalódást keltve ezt a helyet szerezte meg a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor duó is - a NOB decemberi döntése után - végül mindkét távon. Kammererék 1000 méteren fő esélyesként sokáig fölényesen vezettek, de a táv utolsó negyedén drámaian visszaestek, és csak ötödikként rúgták be a hajójukat.A tragédia árnyékában
Minden kiábrándultság ellenére a kajak-kenu válogatott volt a legeredményesebb a magyar küldöttségből, hiszen a két arany mellett a női négyes ezüstérmet nyert, míg a Kozmann György, Kiss Tamás kenu kettes 1000 méteren bronzérmet szerzett. Ez a páros néhány héttel az olimpia előtt, a 36 éves korában elhunyt Kolonics György tragédiája után állt össze.
A Csepel kétszeres olimpiai bajnokának július 15-én, edzés közben megállt a szíve. A Budapesti Rendőr-főkapitányság december közepén hozta nyilvánosságra, hogy Kolonics György halála "szívtágulattal járó szívizombetegség, következményes heveny balszívfél-elégtelenség miatt állt be". Távozása kétségkívül óriási sokk volt a Pekingbe készülő társaknak.
Részben ez is közrejátszhatott abban, hogy a küldöttség 3 arannyal, 5 ezüsttel és 2 bronzzal tért haza, ehhez az eredménysorhoz a kalapácsvető Pars Krisztián ezüstje tartozik még hozzá, az atléta azután örökölte meg a második helyet, hogy két fehérorosz riválisát három és fél hónappal később kizárták.
Az államtól a legmagasabb jutalmat (54 millió forintot) Cseh László kapta, a Kőbánya SC úszója mindhárom számában (200 és 400 vegyes, 200 pillangó) önmagát felülmúlva lett ezüstérmes az immár 14-szeres olimpiai bajnok Michael Phelps mögött. Az amerikai sportoló minden idők legeredményesebb olimpikonja, az Athénban gyűjtött hat elsősége után most mind a nyolc számát meg tudta nyerni.
A kötöttfogású birkózók 84 kilós súlycsoportjában Fodor Zoltán újoncként szerezte meg a második helyet, a párbajtőröző Mincza-Nébald Ildikó viszont egy egyéniben kiharcolt bronzéremmel tette fel a koronát korábbi olimpiai eredményeire.
A többi vívó legfeljebb a kötelezőt hozta, de többen is elmaradtak a várakozásoktól. A kardozó Nemcsik Zsolt és Szilágyi Áron szereplését alapvetően meghatározta edzőjük, Gerevich György halála, amelyről a Pekingbe utazás előtt néhány órával értesültek.
A női tőrcsapatot belső konfliktusok sújtották, Ujlaky Virginie nyíltan szembekerült Bernáth Zoltán kapitánnyal, a francia származású versenyző pedig - vélhetően kizárással fenyegető botrányos lépései miatt - egyedüliként nem kapott állami elismerést a csapatversenyben megszerzett negyedik hely után. A végső győzelemre is esélyes férfi párbajtőr-válogatott csak az ötödik lett, az olimpia után pedig egymást támadta Kulcsár Győző szövetségi kapitány és a tartalékként csak keveset szereplő Kovács Iván.
A 170 fős sportolói létszám elmaradt a várakozásoktól, a kvalifikációs rendszer sajátosságai vagy éppen gyengébb formájuk miatt lemaradó versenyzők (a párbajtőröző Nagy Tímea, a cselgáncsozó Braum Ákos és a tornász Berki Krisztián) hiánya mellett a magyar férfi kézilabda-válogatott sem utazhatott el Pekingbe. A sérülésektől (Görbicz Anita, Vérten Orsolya) és Tóth Tímea betegségétől is sújtott magyar női együttes a románok elleni negyeddöntőben kiemelkedően szerepelt, a negyedik hellyel pedig bőven teljesítette az elvárásokat. (Hajdu János szövetségi kapitány Németh András januári lemondása után vette át a csapatot, majd az olimpia után a férfi válogatott szakvezetőjének nevezték ki.)
A női vízilabda-válogatott szintén negyedik lett, pedig - szemben Pálingerékkel - a torna első szakaszában a végső győzelemre sem tűnt esélytelennek.
Phelps és Bolt tarolt
Az augusztusi olimpia Phelps mellett elsősorban a jamaicai sprinter, Usain Bolt rekordjairól, az amerikai kosárlabda-válogatott, a Kobe Bryant vezette Dream Team sikereiről és a kínaiak elsöprő fölényéről szólt.
A házigazdák fölényesen végeztek az élen az éremtáblázaton (51 arany, 21 ezüst, 28 bronz), más kérdés, hogy a legtöbb érmet viszont az Egyesült Államok sportolói szerezték (36-38-36). A magyarok a 20. helyen zártak.Spanyol fociünnep Bécsben
Az év második legnagyobb sporteseménye, az osztrák-svájci közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság a megszokottnál valamivel visszafogottabb hangulatban telt, különösen a házigazdák korai búcsúja miatt. A 2006 novembere óta veretlen spanyolok semmi kétséget nem hagytak aranyérmük jogossága felől.
Luis Aragonés tanítványai a csoportkört hibátlan mérleggel nyerték meg, a világbajnok olaszokat ugyan büntetőpárbajban, de egyáltalán nem érdemtelenül búcsúztatták, a döntőbe kerülésért az oroszoknak esélyt sem adtak (3-0), majd a fináléban Fernando Torres góljával a németeket is megverték (1-0).
A torna gólkirálya David Villa lett négy találattal, pedig a csatárt sérülése miatt az elődöntőben hamar le kellett cserélni. Az Európa-bajnokság legjobb játékosának Xavit választották, a Barcelona középpályása mellett pedig spanyolokkal volt tele a kontinenstorna legjobbnak tartott "bő kerete" is.
A bronzérmes törökök és oroszok egyaránt kellemes meglepetést szereztek, Andrej Arsavin három meccsen is szenzációsan játszott, a nyáron mégsem kelt el az UEFA Kupa-győztes Zenit válogatott középpályása. Az Eb-t remekül kezdő hollandokat éppen az oroszok állították meg, a legnagyobb csalódást pedig a csoportkör után búcsúzó franciák okozták - természetesen csak akkor, ha eltekintünk attól, hogy az angolok tavaly ősszel ki sem harcolták az Eb-szereplést. Más kérdés, hogy az új szövetség kapitány, Fabio Capello vezetésével minden tétmeccsüket megnyerték.
Koemannal eddig elmaradtak a kínos kudarcok
Ami a magyar válogatottat illeti, az év elején még megerősítették Várhidi Pétert a posztján, de már áprilisban Ervin Koeman került a helyére. A holland szakemberrel 4 siker, 3 döntetlen és 1 vereség a magyarok 2008-as mérlege. Az őszi tétmeccseken összességében a papírformának megfelelően szerepelt a csapat: a vendég dánok elleni egy ponttal (0-0) kezdte a világbajnoki selejtezősorozatot, majd a vártnál szorosabb meccseken előbb 2-1-re kikapott Svédországban 2-0-ra verte az albánokat a Puskás Ferenc Stadionban és 1-0-ra nyert Máltán, így hét ponttal várhatja a tavaszi folytatást.
A magyar bajnokságot a fiatalokkal teletűzdelt MTK, az első számú itthoni kupát pedig a Debrecen nyerte, de a nemzetközi porondon a bajnoki bronzérmes Győrrel kiegészülve mindhárom csapat korán búcsúzott.
Szerző: Farkas Dávid