Kétfrontos manchesteri siker májusban
A legerősebb európai labdarúgó-abjnokságokban a tavasszal nem történt túl sok meglepetés, Angliában a kifulladó Arsenalt a Manchester United és a Chelsea is megelőzte, Sir Alex Ferguson menedzser csapata a BL moszkvai döntőjében éppen a legnagyobb hazai riválisát verte 1-1-es döntetlen után büntetőpárbajban (6:5). Decemberben az MU megnyerte a klubvilágbajnokságot is.
A manchesteriek legnagyobb sztárja, Cristiano Ronaldo kiérdemelte az Aranycipőt és az Aranylabdát, vélhetően ő lesz a nemzetközi szövetség szavazásán is az év legjobbja, az angol szurkolók egy részét viszont a nyáron alaposan magára haragította, amikor egyértelműen kijelentette, hogy a Real Madridhoz igazolna. Ferguson végül nem engedte el a portugál szélsőt.
A spanyol élvonalban a Real a Villarrealt és a gyengélkedő Barcelonát is simán maga mögé utasította, Olaszországban az Inter megvédte címét a Romával szemben, a Juventus a bundabotrány után visszatérve az élvonalba azonnal harmadik lett, a 2007-es BL-győztes Milan viszont csak az ötödik helyen zárt, így az első számú sorozatról lecsúszott, jelenleg is az UEFA Kupában szerepel.
A francia bajnokságot megszakítás nélkül hetedjére is a Lyon nyerte meg, míg a német Bundesliga aranyérmét a Bayern München gyűjtötte be.
2008 ősze a Liverpool és óriási meglepetésre a Bundesliga-újonc Hoffenheim előretörését hozta, a Lőw Zsoltot foglalkoztató együttes az élről várhatja a 2009-es folytatást.
A legjobban ezzel együtt is a Barcelona teljesített, a katalánok tavaszi vergődésük és a gyenge szezonkezdés után legtöbbször parádés játékkal és igen magabiztosan intézték el még legnagyobb riválisaikat is. Lionel Messiék az El Clasicót 2-0-ra nyerték meg, így a két sztárcsapat között már 12 pont a különbség a tabellán, és a Real címvédése több mint valószínűtlen.
Hamilton egy ponttal verte Massát a vébé-címért
A Forma-1-ben idén kevesebb volt a nagy botrány a tavalyinál, de a szurkolók nem unatkozhattak, hiszen csak a szezonzáró Brazil Nagydíj utolsó másodperceiben dőlt el a világbajnoki cím sorsa. Az esőben a hazai közönség előtt szereplő Felipe Massa (Ferrari) ért célba elsőként, és amikor a brazil pilótát leintették, az angol Lewis Hamilton még csak a hatodik helyen állt, tehát úgy tűnt, hogy sorozatban másodszor bukja el az összetettbeli első helyet az idény utolsó versenyén.
A McLaren sztárja azonban 700 méterrel a cél előtt, az utolsó igazi kanyarban megelőzte a német Timo Glockot (Toyota), aki száraz pályára alkalmas gumikon haladt, és esélye sem volt védekezni Hamiltonnal szemben. A 23 éves angol pilóta ezzel az egy plusz ponttal tartotta meg első helyét Massával szemben, és lett a sorozat történetének legfiatalabb világbajnoka.
Az idény amúgy a Ferrari fölényét hozta, de az olasz istálló nem tudott élni ezzel, a kirívóan sok és sokféle hibával pedig tálcán kínálta a világbajnoki címet Hamiltonnak, hiába nyert Massa összesen hat futamot (Szahír, Isztambul, Magny-Cours, Valencia, Spa, Interlagos).
A McLaren néhány pályán volt csak gyorsabb a Ferrarinál, a lehetőségeit azonban jól kihasználta, Hamilton győzni tudott a melbourne-i szezonnyitón, az esős monacói és silverstone-i futamon, Hockenheimben úgy lett első, hogy gyakorlatilag kétszer kellett megnyernie a versenyt, Sanghajban pedig meglepetésre simán maga mögött tudta a Ferrari versenyzőit.
A legtöbb büntetés is Hamilton nevéhez fűződött, a sportfelügyelők a korábbiaknál többször avatkoztak bele a versenybe. A legkirívóbb eset a Belga Nagydíj után történt, Spában a finn Kimi Räikkönen vitatható megelőzése miatt elvették a győzelmet a parádésan vezető Hamiltontól, az első helyért járó tíz pontot pedig éppen Massa örökölte meg.
Ha már saját csapata hajmeresztő hibái szinte ellehetetlenítették a brazil pilóta helyzetét, legalább az ítéletekre nem panaszkodhat, Fudzsiban például nyilvánvalóan kapott egy ajándék pontot a francia Sebastien Bourdais (Torro Rosso) elleni csata után.
Mi történt a finnekkel?
A címvédő ezúttal a háttérben maradt, Kimi Räikkönen (Ferrari) két győzelemmel zárta az évet, a másodikat a szezon negyedik versenyén, Barcelonában aratta, ezután meglepően visszaesett a finn közönségkedvenc teljesítménye. Honfitársa, a sokszor balszerencsés Heikki Kovalainen (McLaren) a Hungaroringen aratta pályafutása eddigi egyetlen futamgyőzelmét, de ehhez kellett - Hamilton gumiproblémája mellett - az is, hogy Massa autójában három körrel a vége előtt megadja magát a motor.
A szezon után kellemetlen hírek érkeztek a csapatoktól: a Honda kivonul, árulja az istállót és még motorgyártóként sem vesz részt a sportágban, a világgazdasági nehézségek miatt pedig több szponzor is megnyirbálja a támogatásra fordított pénzeket. A csapatok átfogó és jelentős költségcsökkentésben állapodtak meg a Nemzetközi Automobil Szövetséggel.
Gyengélkedtek a tavalyi év sportolói
A MotoGP-sorozat 125 köbcentis géposztályában Talmácsi Gábor egy nehéz, de nem sikertelen évet teljesített. A világbajnoki címet a francia Mike di Meglio magabiztosan gyűjtötte be, míg a magyar motoros három futamgyőzelemmel a harmadik helyen zárt azután, hogy különösen az év első szakaszában sok technikai probléma hátráltatta.
A negyedlitereseknél az olasz Marco Simoncelli győzött, míg a legmagasabb kategóriában honfitársa, az immár nyolcszoros vébé-aranyérmes Valentino Rossi nyert. A következő szezonban Talmácsi Gábor a 250-esek között szerepelhet.
Amíg a 2007-es év legjobb magyar férfi sportolójának a balszerencsés hétvégék mellett sok sikerben is volt része, addig a női mezőny tavalyi kitüntetettje, Szávay Ágnes a kezdeti előrelépés után folyamatosan csúszott vissza a világranglistán. A legmagasabban a 13. helyen jegyezték, de az évet 28.-ként zárta.
Tavaly őszi műtétje után az első számú magyar teniszező nehezen lendült formába, az év első Grand Slam-tornáján rögtön a nyitó fordulóban búcsúzott. Az orosz Dinara Szafinával párosban elért sikerek még valamelyest megszépítették az év első hónapját, majd Szávay Ágnes Párizsban a döntőig menetelt, de nagyon sokszor már az első ellenfelén sem jutott túl, a Roland Garroson, Wimbledonban és a US Openen elfogadhatóan teljesített, ám az idény végén ismét sorozatos kudarcok következtek. Edzője, Kuhárszky Zoltán már 2007 végén jelezte, hogy a 2008-as nehéz év lesz, és 2009-re várja tanítványától az igazi áttörést.
A női élmezőny egyébként nagyon kiegyensúlyozottan teljesített, a világelső belga Justine Henin visszavonulása után a szerb Jelena Jankovic és Ana Ivanovic, az amerikai Venus és Serena Williams és a szokásos orosz trónkövetelők osztoztak a nagy tornákon. Jankovic úgy áll a világranglista élén, hogy idén több meccset nyert riválisainál, Grand Slam-versenyen viszont még nem diadalmaskodott.
A férfiaknál a spanyol Rafael Nadal letaszította a ranglisták éléről a svájci Roger Federert, akik ezúttal nemcsak a francia, hanem az angol nyílt teniszbajnokság döntőjében is legyőzött. A bázeli sztár New Yorkban vágott vissza kritikusainak, de a szerb Novak Djokovic még így is vészesen megközelítette. A nagy hármashoz alkalmanként a skót Andy Murray tudott felzárkózni.
A téli sportokat tekintve a magyarok a legkellemesebb meglepetést a szapporói divízió I-es világbajnokságon szerezték. Pat Cortina szövetségi kapitány csapata remek teljesítménnyel megnyerte a tornát, ezzel hosszú évek sikertelen próbálkozása után feljutott a világ élvonalába.
A magyar férfi kézilabda-válogatott az olimpiáról lemaradt, de a Veszprém hatalmas sikert könyvelhetett el, a bajnoki aranyérem mellett megnyerte a KEK-et is.
Az elmúlt évek legeredményesebb magyar profi sportolójának, Erdei Zsoltnak erre az évre mindössze egy mérkőzés jutott, április végén az amerikai DeAndrey Abron ellen sima pontozással védte meg a Boksz Világszervezet (WBO) félnehézsúlyú vébé-címét. A meccs utáni nyilatkozatával viszont magára haragította istállója, a hamburgi Universum Box-Promotion vezetőit, akik végül nem szerveztek neki több meccset erre az évre.
Szerző: Farkas Dávid