"A doppingmentes sport általánosságban utópia. Naivnak kell lenni, hogy valaki elhiggye: senki sem fog használni doppingszereket" - mondta a BBC-nek Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke. A belga sportvezető hangsúlyozta: világszerte 400 millió ember sportol rendszeresen, de nem mindannyian szentek.
"A csalás bele van épülve az emberi természetbe, a dopping az a sport számára, ami a társadalomnak a bűnözés. Mindig szükség lesz rendőrökre, bírákra, börtönökre és szabályokra" - fejtette ki.
A NOB vezetője szólt arról is, hogy hamarosan újra elemeznek mintegy 980, az augusztusi pekingi olimpián doppingvizsgálat céljából levett vér- és vizeletmintát. Korábban a NOB még azt közölte, hogy valamennyi mintát újból elemzik. Az ismételt kontroll célja, hogy kiszűrje a CERA nevű, legújabb generációs doppingszert, valamint az inzulint, az eredményekre néhány hetet várni kell - tette hozzá Jacques Rogge.
A belga sportvezető megismételte azt is, hogy a doppingszerek újabb generációi és a vizsgálatok fejlődése miatt nyolc évig újra és újra megvizsgálhatják a már levett mintákat, éppen ezért a pekingi játékokról a "végső ítéletet" csak 2016-ban lehet kimondani. Az ötkarikás játékokon hat doppingeset történt, valamint függőben van két fehérorosz kalapácsvető ügye, ami miatt egyelőre nem tudni, hogy Pars Krisztián előreléphet-e a második helyre.
Arra a felvetésre, hogy a doppingszerek előállítói mindig fejlesztenek, Rogge azt mondta: orvosként örül ennek, hiszen a gyógyszerek a betegek kezelésére szolgálnak, ám a gond az, hogy ezekkel a sportolók visszaélnek.