Csapatkapitányként Fabregas gólpasszal debütált

Infostart
2008. november 25. 22:46
A Juventus - az Inter elleni olasz bajnoki rangadó 1-0-ás elvesztése után - gólnélküli döntetlent játszott a Zenittel Szentpétervárott a labdarúgó Bajnokok Ligájában, a csoportkör ötödik fordulójában. A kritikus állapotban lévő Arsenal 1-0-ra legyőzte a vendég Dinamo Kijevet. Mind a négy csoportból továbbjutott az első két helyezett, a hatodik kör már csak arról dönt, hogy az adott kettő közül melyik végez majd az első helyen, s melyik lép tovább másodikként.

Időben először a szentpétervári mérkőzést játszották - furcsa előzmények után. Kedd reggel, helyi idő szerint nyolc, a mi óránk szerint hat óra előtt öt perccel robbanás rázta meg Szentpétervár egyik negyedét. A Zenit edzőközpontjától nem messze, egy autóban robbant pokolgép, egy család három tagja, köztük egy kisgyerek meghalt.

Az UEFA hajlandó lett volna elhalasztani a találkozót, ha erre az orosz rendőrség kéri, de nem érkezett ilyen tartalmú indítvány. Így aztán játszott a Juve a Zenittel - gól nélküli döntetlent. Háromszor a kapufát vagy a lécet találták el a játékosok, ezt a különmeccset az olaszok nyerték meg 2-1-re.

Összességében a Zenit az ötödik BL-meccsén sem tudta megközelíteni tavaszi nagy kupaformáját, s immár könnyen elképzelhető, hogy a téli szünetben szétesik a csapat. Ezúttal is a portugál Danny volt a legjobbja, Arsavin a 70. percben lecserélte Dick Advocaat.

A csoport másik mérkőzése nagyszerűen indult a Real Madrid számára a sűrű hóesés(ek) után szemre szépen letakarított boriszovi pályán. Raúl, a Bajnokok Ligája történetének legeredményesebb játékosa talált a kapuba.

Raúlnak ez volt a 301. gólja klubkarrierje során, már csak hatgólnyira van az egyesület örökranglistáját vezető Alfredo Di Stefano 307 góljától. A mai csapatkapitány 120 BL-meccsén a 62. gólját érte el.

A második félidőben Bliznjuk kétszer is közel járt az egyenlítéshez, de közben Saviolának, majd a lécet eltaláló Raúlnak is volt esélye a gólszerzésre.

Az E csoportban a Villarreal és a Manchester United gól nélküli döntetlent játszott, ahogyan korábban már háromszor. Pedig Sir Alex még Cristiano Ronaldót is játszatta, a portugál szélső könnyebb sérülése ellenére.

Az utolsó tíz percben a Man United emberelőnyben játszott, miután az olasz Rosetti játékvezető kiállította a Cristiano Ronaldo ellen szabálytalankodó Joan Capdevilát. Alkalmasint túl szigorúan.

A kvartett másik mérkőzésén a skótok szereztek vezetést. Az idegenben eddig nagyon gyengén szereplő Celtic Barry Robson fejesével került előnybe Koppenhágában. A harmincéves játékos fontos gólt szerzett - lassan nem csak arról lesz híres, hogy azon kevesek egyike, aki a Rangersben és a Celticben is kapott profi szerződést.

A Celtic nem tudta azonban kihúzni a második félidő második felét gól nélkül, a brazil Caca megszerezte pályafutása első BL-gólját, sőt az utolsó percekben Caldwell öngóljával az Aalborg megnyerte a mérkőzést.

A Bayern München sokáig nem bírt a bukaresti Steauával, aztán az 57. percben megtört a jég: az utóbbi időben sokat kritizált Miroslav Klose meglőtte a maga gólját. (A lengyel-német csatárnak ez volt a második gólja az idei BL-sorozatban).

Néhány perccel később eldőlt a mérkőzés: közelről Luca Toni is gólt szerzett. Neki ellenben ez volt az első találata a 2008-2009-es BL-sorozatban. Klose nem szereti, ha Toni "egyenlít": a folytatásban lőtt még egyet, a Bayern biztosan megváltotta a jegyét a tavaszi folytatásba.

A Lyon már az első félidőben két gólt szerzett Firenzében, előbb Makoun, majd Benzema lőtt a kapuba. Alberto Gilardino ugyan aztán megszerezte - a selejtezőket is beleértve - negyedik őszi BL-gólját, de kiegyenlíteni már nem tudott a firenzei csapat.

A Fener 2008-as és - hívei sajnálatára - nem 2007-es őszét idézte a Porto elleni első félidőben. A törökök kétgólos hátrányba került, Lisandro Lopez kétszer is a hazaiak kapujába talált. (A második góljánál, alighanem, kezével is hozzáért a labdához.)

A második játékrészben kicsit magához tért a Fener, Kazim-Kazim lövése után egy védő, Bruno Alves lábáról a hálóba pattant a labda. Ám ezzel sem volt nagyon kisegítve a Fenerbahce.

Az Arsenal legfeljebb azzal tette emlékezetessé kedd esti fellépését, hogy hét ballábas játékossal állt ki a Dinamo Kijev ellen. Vagy azzal, hogy a második félidőben beállt a mindössze 16 éves (1992. január elsején született) Jack Wilshere, a klubtörténet valaha volt legfiatalabb BL-szereplője. Az első félidőben az új csapatkapitány, Cesc Fabregas volt a mezőny legjobbja - játszott egyébként a régi, a leváltott, William Gallas is.

Az Arsenal meglehetősen álmosan futballozott, s ha Almunia nem védi bravúrral Artyem Milevszkij lövését a hajrában, hátrányba kerülhetett volna. Ám ez már semmit sem számított az utolsó perekben, amikor a kiugró Bendtner, két diszkréten zavaró védő között, megszerezte a győztes gólt. Az utolsó passzt Cesc Fabregas adta, a spanyol első csapatkapitányként végigjátszott meccsén döntő érdemeket szerzett a sikerben.

E csoport:

Villarreal-Manchester United 0-0
Aalborg-Celtic 2-1
A csoport állása: 1. Manchester United 9, 2. Villarreal 9, 3. Aalborg 5, 4. Celtic 2

F csoport:
Fiorentina-Lyon 1-2
Bayern München--Steaua 3-0
A csoport állása: 1. Bayern München 11, 2. Lyon 11, 3. Fiorentina 3, 4. Steaua 1

G csoport:

Arsenal-Dinamo Kijev 1-0
Fenerbahçe-Porto 1-2
A csoport állása: 1. Arsenal 11, 2. Porto 9, 3. Dinamo Kijev 5, 4. Fenerbahçe 2

H csoport:

BATE Boriszov-Real Madrid 0-1
Zenit-Juventus 0-0
A csoport állása: 1. Juventus 11, 2. Real Madrid 9, 3. Zenit 5, 4. BATE 2