Nyolc angol profi sérültet jelentett, Maradonával nem fog kezet Butcher

Infostart
2008. november 19. 09:24
Az esztendő utolsó nagy válogatott szerdáján 31 mérkőzést játszanak világszerte. Berlinben német-angol presztízscsata lesz, Glasgow-ban bemutatkozik szövetségi kapitányként Diego Maradona, Pireuszban Marcello Lippi világcsúcsot állíthat be. A magyar válogatott Belfastban lép pályára.

Az angol válogatott a németek ellen vív Berlinben presztízscsatát. Az utóbbi években furán alakultak a két csapat találkozói: rendszerint az idegenben játszó győzött. Így a németek nyertek a Wembley utolsó válogatott mérkőzésén, s 2007 augusztusában is, utóbbi a háromoroszlánosok első vereségét jelentette az új stadionban.

Sven-Göran Eriksson csapata ellenben nyerni tudott 2001-ben Münchenben, ez utóbbiról John Terry, aki minden bizonnyal a kapitányi szalagot is viseli majd ma este, azt mondta, az ő generációjának ez még nagyobb élmény volt, mint az 1966-os világbajnoki döntő. (A fiatalabbak kedvéért: azt 4:2-re nyerte meg az angol csapat a Wembleyben a németek ellen.)

A fentebb említett 5-1-es müncheni meccsen nagyszerűen játszott a mesterhármast szerzett Michael Owen, a további két gólt szerző Steven Gerrard és Emil Heskey, valamint a szintén remeklő David Beckham is. Mind a négyen ott lehetnének most is a keretben - de egyikük sincsen.

Beckham ügye tiszta: a kapitány úgy döntött, az október vége óta hivatalos mérkőzést nem játszó szélsőt nem hívja meg a keretbe, mivel nincs játékban. Mindenki számára elfogadható indok, ugyanakkor talán a mostani helyzetben, miután nyolc kulcsember, köztük szinte a teljes középpályás sor kidőlt a sorból, mégis indokolt lett volna "Becks" beválogatása.

Az elmúlt napokban Rio Ferdinand, Wayne Rooney, Frank Lampard, Ashley Cole, Joe Cole, Steven Gerrard, Emile Heskey, valamint a már berlini, keddi edzésen megsérült Theo Walcott is harcképtelené vált, s kidőlt a sorból a tartalékkapus, Joe Hart is.

Fabio Capello nyugodtan fogadta a híreket, azt mondta, akik sérültet jelentettek, valóban sérültek is, de azért hozzátette, jó lenne, ha a jövőben nem a kluborvosok, hanem a válogatott (ha úgy tetszik, a szövetség) orvosai nyilvánítanának sérültnek egy válogatott játékost.

Érdekes, hogy az olasz edző még a mostani, csatárínséges időben sem hívta be a legutóbbi fordulóban gólt is szerzett Michael Owent, utalva arra, hogy 2001 aranylabdása az utóbbi hetekben csak perceket játszik a csapatában. Behívott ugyanakkor újoncokat a keretbe: az Aston Villából Curtis Daviest és Gabriel Agbonlahort, a Wolverhamptonból pedig Michael Mancienne-t.

Utóbbi az igazi meglepetés: a Chelsea utánpótlás-védője még sohasem játszott a Premier League-ben, az előző szezonban (Buzsáky Ákos klubtársaként) a QPR-ban, az elmúlt hetekben, ugyancsak a második vonalban, a Wolverhamptonban játszott-játszik. A mostani idényben október végén adták kölcsön a Kékek - a 21 éves hátvéd ősszel négy bajnoki meccset játszott, mindannyit a kölcsönadás óta.

A német csapatban kevesebb a gond, bár Michael Ballack és Torsten Frings sérültek. A helyükön valószínűleg Jermaine Jones és Simon Rolfes játszik. Joachim Löw négy újoncot hívott meg a keretébe: a kapus Tim Wiesét, a két védőt, Marvin Comppert és Marcel Schäfert és a középpályás Tobias Weist. Közülük ketten, (az egyébként guadaloupe-i apától származó) Compper és Weis az újonc Hoffenheim játékosa.

Ugyancsak nagy érdeklődés kíséri az argentinok glasgow-i mérkőzését, ez lesz Diego Armando Maradona bemutatkozó mérkőzése szövetségi kapitányként. A színhely különleges a világ egykori legjobb futballistája számára: 1979-ben, első válogatottban szerzett gólját éppen a skót városban lőtte.

Van "műsor" a meccs előtt: a skót válogatott pályaedzője, Terry Butcher - aki játszott 1986-ban azon a bizonyos világbajnoki mérkőzésen Mexikóban, amelyen Maradona kézzel ütött gólt -, azt mondta, nem hajlandó kezet fogni a "csalóval".

Maradona válaszként azt mondta, ettől még fog tudni aludni, ráadásul nem érti, miért csinálnak ebből olyan nagy ügyet az angolok, akik eddigi egyetlen világbajnoki címüket egy olyan "gólnak" köszönhetik, amelynél a labda soha nem jutott túl a gólvonalon. (Geoff Hurst 1966-os találatára célzott.)

Az argentinoknál két nagy hiányzó biztosan lesz: Lionel Messi a Barcelona és az AFA közötti megállapodás alapján nem játszik, Sergio "Kun" Agüero pedig azért utazott vissza Glasgow-ból Madridba, mert terhes élettársánál komplikációk merültek fel. A hölgy egyébként Giannina Maradona, a szövetségi kapitány lánya. Az olasz válogatott Pireuszban, a Karaiszkakisz-stadionban játszik a görögökkel. Marcello Lippinek sok a sérültje, így összesen nyolc világbajnokot vitt, vihetett csak magával a mérkőzésre.

Minden bizonnyal a Villarreal az Egyesült Államokban született fiatal csatára, Giuseppe Rossi lesz az egyik támadó, aki egyébként októberben, a bolgárok elleni találkozón csereként bemutatkozott a válogatottban.

A nemzetközi sajtó egy része szerint, ha Lippi nem kap ki a Squadra Azzurrával, 31 megszakítás nélküli veretlen meccsel világcsúcsot állít be, utoléri az argentin Alfio Basilét és a spanyol Javier Clementét - a Magyarországon elfogadott számítás szerint Sebes Gusztávnak is sorozatban 31 veretlen meccse volt az Aranycsapat élén.

(Utóbbihoz némi magyarázat: az Aranycsapat csúcsát 32 találkozónak szoktuk számítani, ám 1953. október 4-én, ugyanazon a napon, két hivatalos A válogatott mérkőzést is játszott a csapat, az egyiket Prágában - ott ült Sebes Gusztáv a kispadon -, a másikat Bulgária ellen Szófiában.

Egyébként 2000 óta hivatalos sorszámozott mérkőzésnek tartja az MLSZ a két, 1952-es Moszkva-Budapest találkozót is, a szerepléseket beszámítja a játékosok statisztikájába, mégsem tekinti hivatalos meccsnek a találkozókat. Ez azért fontos, mert ellenkező esetben mindössze 23 mérkőzésből állna az 1954-es világbajnoki döntő előtti veretlenségi sorozat.)

A szerda válogatott mérkőzései
San Marino-Csehország (vb-selejtező)

Észak-Írország-Magyarország
Ausztria-Törökország
Azerbajdzsán-Albánia
Bahrein-Ausztrália
Brazília-Portugália
Ciprus-Fehéroroszország
Dánia-Wales
Dél-Afrika-Kamerun
Egyiptom-Benin
Franciaország-Uruguay
Görögország-Olaszország
Hollandia-Svédország
Írország-Lengyelország
Izrael-Elefántcsontpart
Kolumbia-Nigéria
Luxemburg-Belgium
Marokkó-Zambia
Málta-Izland
Montenegró-Macedónia
Németország-Anglia
Peru-Paraguay
Románia-Grúzia
Skócia-Argentína
Spanyolország-Chile
Svájc-Finnország
Szerbia-Bulgária
Szlovákia-Liechtenstein
Szlovénia-Bosznia-Hercegovina
Ukrajna-Norvégia
Venezuela-Angola