Lippi világcsúcstartó lett, az angolok nyertek Berlinben

Infostart
2008. november 19. 22:59
Az angol válogatott továbbra is veretlen Berlinben, sőt nyert is. Marcello Lippi annak ellenére világcsúcstartó lett, hogy az olaszok közepes játékkal csak döntetlent értek el Pireuszban. A magyarok világbajnoki selejtező-csoportjának Európában pályára lépő csapatai közül csak Erwin Koeman együttese zárta győzelemmel a szerdát.

Aki elolvassa a német és az angol válogatott összeállítását a berlini mérkőzés kapcsán, nem biztos, hogy azt gondolja: Európa legjobb válogatottjai közül találkozott kettő. Mindkét csapatra igaz: soha, még megközelítőleg hasonló összeállításban sem léptek pályára.

A pályaválasztó németek kezdő tizenegye a következő volt: Adler - Friedrich, Mertesacker, Westermann, Compper - Schweinsteiger, Rolfes, Jones, Trochowski - Gomez, Klose. Az angoloké: James - Johnson, Terry, Upson, Bridge - Wright-Phillips, Carrick, Barry, Downing - Defoe, Agbonlahor.

Mutatóba egy vegyes csapat a hiányzókból: Hart - Lahm, Brown, Ferdinand, A. Cole - Beckham, Frings, Lampard - Gerrard, J. Cole - Rooney. Álkérdés: melyik a legerősebb a háromból?

A fentiek alapján az angolok veszítettek többet a sérülések miatt - de vitathatatlanul az övék volt az első félidő. A németek ötlettelenül, elképzelés nélkül futballoztak. Bastian Schweinsteigert nehézkes kifejezetten trükkökben gazdag, invenciózus futballistaként jellemezni, mégis, még leginkább az ő megmozdulásai vitték némi színt a Nationalelf szürke játékába.

Az angolok nem mutattak semmi különlegeset, "csak" hibátlanul védekeztek, s kihasználták egyetlen nagy helyzetüket: Downing szöglete után Adler kapus hibázott, Upson pedig a hálóba pöckölte a labdát. A félidő végén Stewart Downingnak akadt még egy nagyjelenete: 17 méteres löketét Adler vetődve kiütötte.

A második félidőben valamelyest feljöttek a németek, mégis meglepetés volt kiegyenlítésük. Patrick Helmes szerezte a gólt, Scott Carson, a cserekapus és John Terry, a csapatkapitány hibájából.

Terryről nem ok nélkül mondják azonban, hogy soha nem adja fel: a hajrában Pazar fejessel szerezte meg a győzelmet. Az angolok sorozata folytatódik: még soha nem kaptak ki Berlinben.

Jól sikerült Diego Armando Maradona bemutatkozása az argentin válogatott élén. Az "albiceleste" már az első félidőben megszerezte a vezetést, Carlos Tévez, s az Európában kevésbé ismert Jonas Gutierrez (korábban a Mallorca, jelenleg a Newcastle játékosa) előkészítése után Maxi Rodriguez lőtt a hálóba.Szavo Milosevics búcsújátéka volt a Szerbia-Bulgária meccs. Az ünnepelt 34 percet játszott, ez idő alatt szerzett két gólt - és kihagyott két büntetőt. Így is nyert a csapata 6-1-re. Pályafutását 102 válogatott mérkőzésen szerzett 37 góllal zárta, egyébként néhány hete megnyerte élete utolsó bajnoki címét is, Oroszországban, a Rubin Kazannyal.

Némi reményt adhat a jövő évi világbajnoki selejtezőre a magyar csapatnak a walesiek teljesítménye: lehet nyerni Koppenhágában is. A találkozó egyetlen gólját Craig Bellamy szerezte, remek lövéssel.

(Ha már itt tartunk, a vb-selejtezőbeli ellenfelek közül a máltaiak otthon kikaptak az izlandiaktól, az albánok 1-1-re végeztek Azerbajdzsánban, a svédek pedig, elsősorban a két gólt is szerző Robin van Persie remeklése miatt, kikaptak a hollandoktól.)

Érdekes találkozó volt Bécsben az osztrákok és a törökök randevúja. Sok gól született, a hazaiak közül Hölzl két gólt szerzett, de még rajta is túltett a törökök Angliában futballozó légiósa, Tuncay Sanli, aki mesterhármast ért el, csapata 4-2-re nyert.

A görögök és az olaszok döntetlent játszottak, a Squadra Azzurra az utóbbi időben nem kifejezetten erőlteti a győzelmet a barátságos meccseken. Marcello Lippinek viszont így is megvan a 31. veretlen mérkőzése sorozatban, így holtversenyben világcsúcstartó lett. A találkozó góljait Gekasz és Luca Toni szerezték.

Világbajnoki selejtezők
San Marino-Csehország 0-3
Bahrein-Ausztrália 0-1
Katar-Japán 0-3
Arab Emírségek-Irán 1-1
Szaúd-Arábia-Koreai Köztársaság 0-2

Felkészülési mérkőzések
Észak-Írország-Magyarország 0-2
Ausztria-Törökország 2-4
Azerbajdzsán-Albánia 1-1
Ciprus-Fehéroroszország 2-1
Dánia-Wales 0-1
Dél-Afrika-Kamerun 3-2
Egyiptom-Benin 5-1
Franciaország-Uruguay 0-0
Görögország-Olaszország 1-1
Hollandia-Svédország 3-1
Írország-Lengyelország 2-3
Izrael-Elefántcsontpart 2-2
Luxemburg-Belgium 1-1
Marokkó-Zambia 3-0
Málta-Izland 0-1
Montenegró-Macedónia 2-1
Németország-Anglia 1-2
Románia-Grúzia 2-1
Skócia-Argentína 0-1
Svájc-Finnország 1-0
Szerbia-Bulgária 6-1
Szlovákia-Liechtenstein 4-0
Szlovénia-Bosznia-Hercegovina 3-4
Ukrajna-Norvégia 1-0
Spanyolország-Chile 3-0
Brazília-Portugália 6-2