Megérkezett az "aranygép"

InfoRádió / MTI
2008. augusztus 26. 09:28
Kedden kora reggel hazaérkezett Pekingből az "aranygép", vagyis a magyar olimpikonokat, köztük a kajak-kenu válogatottat és a vízilabdásokat is szállító járat. Mintegy ezer rajongó, rokonok, barátok várták a hazaérkező magyar sportolókat.

A repülőtéren csak a meghívott vendégek voltak jelen, a magyar küldöttség rendőri felvezetéssel egyenesen a SYMA csarnokba utazott, ahol találkozhattak a rokonokkal, rajongókkal.

A sportolók a szurkolókat megkerülve a hátsó bejáraton vonultak be élükön Schmitt Pállal, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökével, valamint az aranyérmes férfi vízilabda-válogatott tagjaival. Ezután a Pekingben pontszerző versenyzőket egyenként szólították fel a nemzeti lobogóval és az öt karikával feldíszített színpadra - mindeközben a kivetítőkön a magyar sportolók pekingi sikereit nézhették a rajongók. Elsőként a kajakos Vereckei Ákos és a vívó Knapek Edina lépett a pódiumra, majd sorra következtek a többiek, utolsóként a pólósok, akik a legnagyobb tapsot kapták.

Kozmann György, a harmadik helyezett kenus elmondta: fantasztikus érzés, hogy az elmúlt egy hónap fájdalmai után kárpótlást kaptak az olimpiai bronzéremmel, és a győzelem érzése Pekingből Magyarországra is átjött.

Az első magyar aranyérmet szerző Vajda Attila kenus azt hangsúlyozta, hogy az 1000 méteres táv legnehezebb szakasza a vége volt: "Be kellett érni a célba, ez volt a legfontosabb."

Schmitt Pál megköszönte az időközben másfél ezresre duzzadt szurkolótábornak a fantasztikus fogadtatást:

"Ha meg tudjuk becsülni a helyezéseket, akkor ilyen fogadtatásban részesülhetnek versenyzőink. Olyan olimpián vagyunk túl, amely után az egyik szemünk sír, a másik nevet. Nyolc olyan tus, találat, gól vagy akció volt Pekingben, ahol elbuktunk egy-egy érmet. Ugyanakkor 16 aranyérmes sportolót tudunk példaképül állítani a fiatalok elé. Büszke vagyok mind a százhetven magyar olimpikonra, akiknek valamennyien világszínvonalú teljesítményt kellett nyújtaniuk, hogy eljussanak Pekingbe. Összefogást sürgetek a sportban, hogy ami nem sikerült most Pekingben, az valóra váljon Londonban."

Gyenesei István sportért felelős miniszter azt hangsúlyozta, hogy a magyarokon kívül nem voltak más nemzetbéliek, akiknek szurkolását úgy lehetett hallani, mint az övékét. A miniszter hozzátette: a kudarcokat közösen kell vállalni és összefogás kell, hogy Londonban sikeresebbek legyünk.

Az eredményesen szerepelt versenyzők és edzőik számára pénteken a délutáni órákban adnak fogadást a Parlamentben.

Pénteken a budapesti Testnevelési Egyetemen Fair Play Partyt rendeznek, amelynek jegybevételét a szervezők a mozgássérült sportolók támogatására fordítják. A rendezvényen a magyar csapat legnagyobb része ott lesz, köztük az arany-, ezüst- és bronzérmesek.