Doppingügyek "színesítik" az olimpiai visszaszámlálást világszerte

InfoRádió / MTI
2008. július 24. 06:50
Közeledik az olimpia, és sajnos egyre gyakoribbak a doppinghírek is. A legfrissebb ügy Jessica Hardy amerikai úszónő pozitív doppingtesztje, de az elmúlt napokban máshonnan is érkeztek hasonló jelentések. A legtöbb negatív hírt Görögország szolgáltatja, egy szakértő pedig azzal vádolta meg a jamaicai futókat, hogy kiugró eredményeiket tiltott szerek segítségével érték el. A felfokozott hangulatban rosszkor próbálkozott kegyelmi kérvénnyel a dopping miatt börtönben tartózkodó Marion Jones. Ha csökkentenék a büntetését vagy kegyelmet kapna, az nagyon rossz üzenet lenne a fiatalok felé - vélik sokan az Egyesült Államokban.

Görögország jár az "élen", szerda este egy súlyemelő akadt fenn az ellenőrzéseken. A hírt bejelentő helyi televízió a versenyző nevét nem árulta el, csak annyit lehet tudni róla, hogy nem tagja az olimpiai csapatnak.

A görög sport az utóbbi időben szinte csak a doppingügyektől volt hangos: a legnagyobb botrány márciusban robbant ki, amikor a súlyemelő válogatott 11 tagja akadt fenn az ellenőrzéseken. Ráadásul más sportágakban is egymást érik az ügyek.

Múlt pénteken egy ökölvívó akadt fenn a vizsgálaton, július 12-én pedig egy úszónő szervezetében találtak tiltott szert, míg előtte a 400 méteres síkfutás junior Európa-bajnoki bronzérmese, Dmitrisz Regasz doppingtesztje lett pozitív. Június elején az evezős Dzsannisz Camisz, májusban az úszó Európa-bajnok Jannisz Drimonakosz bukott le.

Jamaica, a kincses sziget

A konkrét esetek mellett a vádak és sugalmazások sem ritkák. Július 21-én, három héttel a pekingi olimpia előtt Victor Conte, a BALCO doppinglabor alapítója azzal vádolta meg a jamaicai futókat, hogy kiugró eredményeiket tiltott szerek segítségével érték el.

"A világ leggyorsabb emberei ugyanarról a szigetről jönnek. Ez rendkívül gyanús. Azt hiszem, a karibi térségben rendszeresen használnak teljesítménynövelő szereket" - mondta Conte a Los Angeles Times-nak.

Conte múltjában is akadnak sötét foltok: a THG-ügy fővádlottjaként 2005-ben négy hónap börtönbüntetésre ítélték. Conte most arról is beszélt, hogy már tavaly adott néhány tippet a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA), miként lehetne bebizonyítani, hogy a jamaicai sprinterek nem tiszták. Az országban ugyanis nem működik nemzeti doppingellenes szervezet.

Hasonlóan nyilatkozott az elmúlt hónapban Adrian Lorde, a karibi régió doppingellenes szervezetének (RADO) vezetője. Õ azt tette szóvá, hogy Jamaica ugyan a RADO tagja, de nem tud arról, van-e rendszeres ellenőrzés a szigeten:

A jamaicai Usain Bolt május 31-én javította meg 9.72 mp-re 100 méteren honfitársa, Asafa Powell 9.74-es világcsúcsát. A női 100-as világranglista első hat helyezettje között négy jamaicai található.A felfokozott hangulatot jellemzi az a hír is, hogy az Egyesült Államok Atlétikai Szövetsége arra kéri George W. Bush amerikai elnököt, hogy ne adjon kegyelmet a márciusban bebörtönzött Marion Jonesnak.

A hamis tanúzás, csekkhamisítás és tiltott szerekkel való visszaélés miatt elítélt sprinter egy texasi büntetés-végrehajtási intézetben tölti hat hónapos szabadságvesztését.

"Ha csökkentenék a büntetését vagy kegyelmet kapna, az nagyon rossz üzenet lenne a fiatalok felé. Azt sugallná, hogy lehet csalni és meg is lehet úszni" - mondta Doug Logan, a helyi szövetség elnöke.

Jonest januárban ítélték el, de korábban már megbüntették: megfosztották olimpiai és világbajnoki érmeitől, ezen kívül eltiltották az ötkarikás játékoktól.

A 32 éves futó tavaly október 5-én vallotta be, hogy - bár tudtán kívül - 1999-től két éven át doppingszereket használt. A sydneyi olimpián, valamint a 2001-es vb-n is remeklő klasszis - aki soha nem bukott meg a doppingvizsgálatokon -, a vallomással egy időben közölte, hogy visszavonul.

Az amerikai sztár Sydneyben megnyerte a 100 és 200 m-t, valamint a 4x400-as váltót, bronzérmes lett 4x100-as stafétával, valamint távolugrásban. Az edmontoni világbajnokságon második lett 100-on, és megnyerte a 200-at.