"Felbecsülhetetlen az U19-es válogatott sikerének értéke"

Infostart
2008. július 20. 10:56
Jelenleg a magyar labdarúgás egyetlen lehetősége, hogy minél több, jól futballozó fiatal játékost ad el külföldi csapatoknak - véli Szabados Gábor. A sportközgazdász az InfoRádió Aréna című műsorában hozzátette: az akadémiai rendszer ehhez megfelelő keretet biztosít.

Nagyon egyértelmű trend a világ labdarúgásában, hogy a klubok fiatal, tehetséges játékosokat igazolnak a kiforrott, érett futballisták helyett - fogalmazott Szabados Gábor.

A sportközgazdász szerint Európában minden régiónak, minden országnak megvan a maga szerepe. Anglia, Spanyolország és Olaszország játékos-importőr, ezekben a legnagyobb klubok egymás után igazolnak külföldi futballistákat. A periférián elhelyezkedő országok ugyanakkor játékos-exportőrök.

Ilyenek a skandináv és a volt szocialista országok is, innen a legjobbak rendre a tehetősebb klubokhoz vándorolnak. Ez egy olyan folyamat, ami elől elmenekülni nem lehet. Vannak ugyan új belépők az importőrök közé, mint Oroszország és Ukrajna, de a magyar kluboknak nincsen olyan gazdasági ereje, amely megfordítaná a trendet - tette hozzá.

Szabados Gábor hangsúlyozta, hogy ez a folyamat a képzett, tehetséges játékosokra értendő, hiszen a magyar labdarúgásban is megvan a légiósok helye, ezek a külföldi játékosok viszont többnyire semmivel nem jobbak az itthoniaknál.

Ha már a trendet megfordítani nem tudjuk, akkor arra kell felkészülnünk, hogy ebből a szerepből a lehető legtöbbet hozzuk ki - fogalmazott a sportközgazdász, aki szerint a labdarúgó-akadémiák megfelelnek ennek a célnak az anyagi és a szakmai szempontokat figyelembe véve egyaránt.

A magyar U19-es válogatott Európa-bajnoki sikerei mindkét oldalról igen kedvezőek, Sisa Tibor szövetségi edző csapata bejutott a csehországi korosztályos kontinenstorna elődöntőjébe.

Egyelőre felbecsülhetetlen, hogy az együttes eredményei mennyit javítanak majd a játékosok eladhatóságán, de biztosan nagyon sokat - jegyezte meg a Honvéd sajtófőnöki posztját is betöltő Szabados Gábor az InfoRádióban.

Arról is beszélt, hogy az akadémiai rendszer éppen azért lehet jó, mert a fiatalokat 18-19 éves korukra olyan fizikai és mentális állapotba hozzák, ami alapján megállhatják a helyüket külföldön profi körülmények között.

A korábbi utánpótlás-képzés erre a célra még nem volt megfelelő - fűzte hozzá a sportközgazdász.

Hanganyag: Hlavay Richárd


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást