Kína garantálja, hogy nem lesz több probléma a lángfutással

Infostart
2008. április 11. 15:46
Kína olyan intézkedéseket hozott, amelyek garantálják, hogy az olimpia staféta további állomásain a tiltakozók ne zavarhassák a lángfutást. Peking ugyanakkor figyelmeztette az emberjogi kötelezettségeit firtató Nemzetközi Olimpiai Bizottságot: ne keverje bele a politikát a sportba. Közben kiderült, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár sem vesz részt ünnepélyes megnyitón.

Az olimpiai láng további útja problémamentes lesz - közölte Kína, mielőtt a staféta megérkezett volna Buenos Airesbe, ahol az aktivisták meglepetéseket ígértek.

Pekingi illetékesek a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak a kínai fővárosban tartott ülése során próbálták meg eloszlatni az aggodalmakat. A NOB azonban hajlik arra, hogy a jövőben ne legyen nemzetközi staféta.

Jaques Rogge, a bizottság elnöke úgy fogalmazott, hogy "válságba kerültek a játékok" a Kína-ellenes tiltakozások miatt. Londonban több, mint 30 embert tartóztattak le, Párizsban háromszor is el kellett oltani a lángot, San Franciscóban pedig botokkal felszerelt rendőrök biztosították az útvonalat.

Rogge tett egy kísérletet arra is, hogy emlékeztesse Kínát: a rendezéssel azt is felvállalta, hogy "folytatja a szociális reformokat, ezen belül is az emberi jogi helyzet javítását". Peking azonban azt válaszolta a két tűz közé került NOB-nak: ne keverje bele a politikát az olimpiába.

Az ENSZ-főtitkár "nem ér rá"

Közben kiderült, hogy néhány nagyobb állam vezetőjéhez hasonlóan Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár sem lesz ott a pekingi megnyitón. Szóvivője Ban hivatali elfoglaltságával magyarázta a döntést, amelyet négy hónappal az olimpia előtt hoztak nyilvánosságra.

A láng egyetlen afrikai állomásán, Tanzániában a staféta egyik résztvevője, dr Wangeri Maathai Nobel-díjas környezetvédelmi aktivista is visszalépett, és ezt a tibeti és a burmai néppel, valamint Darfúr lakosaival való szolidarítással indokolta.

A Peking által a tiltakozások szításával vádolt dalai láma közben a tibeti tüntetések leverése ellenére azt mondta: a kínai nép kiérdemelte, hogy megrendezhesse az olimpiát.

A bírálók azonban nem ilyen elnézőek Pekinggel szemben, és még a fáklyát kísérő biztonságiakat is az elnyomás jelképének látják. A biztonságiakat mindig az olimpiai szervező bizottság adja, és szerepük teljesen "normális" - jegyezte meg a NOB.

Az idén rivaldafénybe került kék melegítős, baseball sapkás kísérők valójában a kínai rendőrség egyik elitalakulatából kerültek ki, és feleskették őket a láng védelmére.

Sebastian Coe, a londoni olimpia szervezője durva "huligánoknak" titulálta őket, Connie Huq, az egyik fáklyavivő pedig azt monda: állandóan parancsolgattak neki, hogy mikor álljon meg, mikor fusson tovább.

Elméletben angol, francia és német alapkifejezésekre is megtanították őket, de a nyugati fővárosokban történtek után egyes kételkedni kezdtek a képzettségükben. A csoport 30 tagjának az a dolga, hogy a nemzetközi állomásokon és a repülőutakon kísérje a lángot, a további 40 tiszt pedig Kínában teszi majd ugyanezt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást