"Mindenki abban érdekelt, hogy a doppingháború fennmaradjon"

Infostart
2007. július 30. 07:26
A spanyol Alberto Contador sikerével ért véget a 94. Tour de France profi kerékpáros körverseny, ám a viadalt ismét beárnyékolták doppingügyek és az ezekhez kapcsoló botrányok. Frenkl Róbert doppingszakértő az InfoRádió Gólvonal című sportmagazinjában úgy vélekedett, a mezőny negyven százaléka próbálhatott ki tiltott szereket. Reménytelen, hogy megoldódjon a doppingháború, mert a doppingellenőrzés is nagy üzletté vált - tette hozzá a sportorvos.
A francia körverseny mezőnyének mekkora része próbálhatott ki pályafutása során tiltott szereket?

Valószínűleg ebben a sportágban mindenkit megkísértett a dopping. Azt nehéz megmondani, hogy mennyien éltek vele, de negyven százalék biztosan.

Az elmúlt egy évben rengeteg versenyzőt kiszűrtek, akik nem indulhattak el a viadalon? Így is ilyen nagy ez az arány?

Biztos, hogy, kipróbálták. A csapatoknak erős orvosi háttere van. Most derült ki, hogy a 90-es években a német válogatottba csak az kerülhetett be, aki szedte a csapatorvos által adott doppingszereket.

Mennyit költött a doppingellenes világügynökség, a WADA az ellenőrzésekre?

Százmillió dolláros nagyságrendben. A WADA 25 millió dollárral indult 1999-ben, és az azóta folyamatosan emelkedik. A doppingolás is egy háború, és mint tudjuk, a háború költséges dolog. Ellentmondást mutat, hogy a tiszta sport érdekében szükség van a fokozott ellenőrzésre, de reménytelen a folyamat vége, ugyanis a doppingellenőrzés is nagy üzlet lett. Mindenki abban érdekelt, hogy a háború fennmaradjon, mert a doppingoló így tud nyerni, az ellenőr pedig így tud jelentős jövedelemhez jutni. Az idei Touron lebukott Vinokurov doppingügye teljesen új korszakot jelentő eset.

Hanganyag: Farkas Dávid


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást