"Termetre kicsi, a pályán mégis óriás volt"

InfoRádió / MTI
2006. november 18. 12:21
"A világ a bal lábában volt", "A csodacsapat vezére", "Az őrnagy távozott" - ilyen és ehhez hasonló címekkel számolt valamennyi német országos napilap szombaton Puskás Ferenc haláláról. A terjedelmes cikkeket hatalmas fotókkal illusztrálták az újságok.

"Elhunyt a huszadik század egyik legzseniálisabb labdarúgója" - tudósított a Der Tagesspiegel.

Az újság felidézte Puskás pályafutásának legfőbb állomásait, kiemelve az évszázad mérkőzésének tartott, 1953-as angol-magyart, amikor a "kis kövér" - ahogy akkoriban londoni lapok írtak róla - Hidegkuti Nándorral tönkretette az évtizedek óta veretlen angolokat.

Azután természetesen a berni döntőt, amelyben a magyarok Németországtól 3-2-re kikaptak.

"A negyeddöntő idején még sört ivott és cigarettázott, azután a döntőben már a hatodik percben gólt szerzett" - emlékezett a berlini újság, felidézve azt is, hogy a németek 3-2-es vezetésénél újabb gólt rúgott, de ez a partjelző lesnek minősítette. Puskás veszekedett, hogy nem volt les, és - mint a Der Tagesspiegel ötvenkét évvel később írta - igaza volt...

"Az élet lere állította"

A Berliner Zeitung mindenekelőtt azt hangsúlyozta, hogy Puskás legendává vált, mind a magyar válogatottban, mind a Real Madridnál. Az újság szerint zseniális csatár volt, termetét tekintve inkább kicsi, de a pályán mégis óriás.

A Die Welt idézte Puskás Ferenc egy évtizedekkel korábbi mondását, mégpedig azt, hogy "a futball az élet maga".

Azután az élet mégis "lesre állította" - írta a tekintélyes lap, utalva az Alzheimer-kórra, arra a betegségre, amelynek következtében ő maga fokozatosan elfelejtette, hogy ki is volt igazából. A magyarok azonban soha nem fogják őt elfelejteni - hangsúlyozta az újság.

Felülmúlhatatlannak tűnő ismertség

A Frankfurter Allgemeine Zeitung azt emelte ki, hogy Magyarország a legnépszerűbb állampolgárával lett szegényebb. A magyarok számára Puskás Ferenc világszerte az ország legismertebb képviselője volt.

Sem a Nobel-díjas magyar tudósok, sem a leghíresebb zeneszerzők, sem az ország legtekintélyesebb irodalmárai ebben a tekintetben nem tudtak versenybe szállni vele. Kemény profinak számított - írta a lap, emlékeztetve arra a Puskás-mondásra, hogy "kis pénz kis foci, nagy pénz nagy foci."

A Süddeutsche Zeitung későbbi madridi játékostársát, Alfredo di Stefanót idézte.

"A fiatalabb generációknak csak azt tudom mondani: valójában nem is tudják, mit veszítettek azzal, hogy nem látták Puskást játszani" - írta emlékirataiban a Real Madrid korabeli másik világklasszis csatára.