eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Történelmi zászlók a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseinek ünnepélyes átadásán, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 168. évfordulóján a Parlament kupolacsarnokában 2016. március 15-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Most adják át az állami kitüntetéseket - kisokos az Érdemrendtől a Kossuth Nagydíjig

Megkezdték az állami kitüntetések átadását, összesen négy díjátadó ünnepséget tartanak ezekben a napokban. Sorra vettük a március 15-én odaítélt elismerések rangsorát és a legismertebb díjazottakat.

A Magyar Szent István-rend a legmagasabb állami kitüntetés, amelyet – 2011 óta – minden évben két kiemelkedő alkotó vehet át augusztus 20-án. Az állami és miniszteri elismerések többségét azonban március 15-én – vagy az utóbbi években az azt megelőző napokban – adják át.

Kossuth- és Széchenyi-díjak

A szabadságharc kitörésének évfordulóján az ünnepi programsorozat része a kulturális és tudományos élet kiemelkedő szereplőinek járó Kossuth- és Széchenyi-díjak átadása a Parlament kupolatermében. Több évtizedes szünet után az utóbbi nyolc év majd mindegyikében kiadták a Kossuth Nagydíjat is, az elismerésnek ezt a fokozatát a már korábban Kossuth vagy – például Nemeskürthy István esetében – Széchényi-díjjal elismert alkotók érdemelhetik ki. Nemeskürty után Csoóri Sándor, Jókai Anna, Makkai Ádám, Kallós Zoltán, tavaly pedig Sára Sándor részesült az elismerésben.

Érdemrend

Ezzel párhuzamos állami elismerésrendszer az Érdemrend – ennek számos fokozata van: bronz-, ezüst-, arany majd – növekvő rendben – lovag, tiszti, közép- és nagykereszt – ezekben további megkülönböztetést jelent, ha csillaggal adományozzák. Nem illeszthetőek hierarchikus rendbe a korábban említett állami elismerésekkel, ám jellemzően például egy Kossuth-díjas alkotó tiszti-, vagy középkeresztnél csekélyebb Érdemrendet nem kap. Ezekről a végső döntést a köztársasági elnök hozza meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Az Orbán-Zelenszkij-találkozóról egyeztetett az ukrán és a magyar külügy

Az Orbán-Zelenszkij-találkozóról egyeztetett az ukrán és a magyar külügy

Ukrán és magyar tisztviselők telefonbeszélgetést folytattak, hogy megvitassák a kétoldalú kapcsolatokban elért eredményeket. Andrij Ermak, Ukrajna Elnöki Hivatalának vezetője és Szijjártó Péter, Magyarország külügyi és külgazdasági minisztere megállapodtak abban, hogy a jövő héten ismét megbeszélést tartanak, és folytatják a közös munkát az ukrán elnök és Magyarország miniszterelnöke közötti találkozó előkészítéséhez – számolt be az ukrán Rubryka.com.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×