A neves angol konzervatív gondolkodó, Roger Scruton hasonló jellegű munkája ihlette enciklopédia csaknem 650 oldalon, 647 szócikkben vizsgálja a magyar politikai életet érintő legtöbb kérdést. A többi között vizsgálja a nemzet, a köztársaság, a demokrácia, valamint a fékek és ellensúlyok fogalmát – tudta meg az InfoRádió Pásztor Pétertől, az enciklopédia főszerkesztőjétől.
Mint mondta: a kiadványnak különlegessége, hogy – mivel számos vita személyek körül alakul – számos történelmi szereplőt mutatnak meg benne: például a Tiszákat, Horthy Miklóst, Károlyi Mihályt, Imrédy Bélát, Lenint és Hitlert. Az enciklopédia az antiszemitizmust, a vészkorszakot, valamint az ügynökkérdést is tárgyalja.
„Nagyon erősen igyekeztünk, hogy ne söpörjünk semmit a szőnyeg alá”
– fogalmazott a kiadvány főszerkesztője.
Az enciklopédia szócikkeinek egyharmadát a szerkesztőbizottság tagjai – Egedy Gergely, Fülep Tamás Gusztáv, Karácsony András, Király Miklós, Mezei Balázs és Pesti Sándor – jegyzik – tette hozzá a főszerkesztő. További fontos szerző még: Balázs Zoltán, Mike Károly, Mándi Tibor, Ritoók Zsigmond, Csejtei Dezső, és Szörényi László. Pásztor Péter kiemelte: az enciklopédia a magyar konzervatív értelmiség a rendszerváltozás óta zajló politikai, ideológiai vitában képviselt álláspontját mutatja be.