A nő, aki megváltoztatta Ady, Márffy és Babits művészetét

Infostart / InfoRádió - Szabó S. Gergő
2018. január 20. 17:32
Csinszka, a halandó múzsa címmel jelent meg kötet Boncza Bertáról. A könyv szerzője Rockenbauer Zoltán művészettörténész, volt kulturális miniszter, aki az Inforádió Aréna című műsorának vendége volt.

Boncza Berta „aktív múzsasága” által bizonyos értelemben társalkotója volt párjainak  – mondta az Inforádió Aréna című műsorában Rockenbauer Zoltán művészettörténész, volt kulturális miniszter, aki könyvet írt Boncza Bertáról, Csinszka, a halandó múzsa címmel.

„Természetesen nem úgy kell elképzelni az ő társalkotó szerepét, hogy vezette volna Ady Endre tollát, vagy vezette volna Márffy Ödön ecsetjét, hanem

egyszerűen inspirálta őket arra, hogy művek szülessenek”

– mondta Rockenbauer, aki szerint bizonyos értelemben Boncza Berta megváltoztatta Ady költészetét és Márffy festészetét is.

Rockenbauer szerint Adynál a Csinszka versciklus, vagy Márffynál a Csinszka képzőművészeti ciklus komoly nyomot hagyott az alkotók életútjában, de ugyanilyen meghatározó hatást gyakorolt Boncza Berta Babits Mihály műveire is. 

A művészettörténész elmondta,  Boncza Berta valójában mindig is művész szeretett volna lenni:

festészetet tanult, fiatalkorától egészen a haláláig írt verseket, írt novellákat, díszleteket, jelmezeket tervezett, megtanult fényképezni. 

Rockenbauer arra is felhívta a figyelmet, hogy Ady Endre szerelmi költészete Léda iránt jelentősebb volt, mint a Csinszkához írt költemények, miközben Boncza Berta nagyobb szerepet töltőt be a költő életében.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Csinszka, a halandó múzsa
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Csinszka, a halandó múzsa folyt.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást