Mészáros Márta új filmjében a nőkkel szembeni erőszak hatásait tárja fel

Infostart
2017. október 19. 08:12
Elhallgatott családi titkok, történelmi tragédiák terhelte sorsok – Mészáros Márta új filmje ismét érzékeny, személyes alkotás, amely közben egy sokakat érintő tabut: a második világháború utáni orosz megszállás – elsősorban nőket érintő – erőszakos cselekedeteit feszegeti. Az anyát Törőcsik Mari, lányát pedig Tóth Ildikó játssza.

A mozikban csütörtökön debütáló Aurora Borealis – Északi fény című alkotásról a Jászai Mari-díjas színésznő beszélt az InfoRádiónak. Tóth Ildikó a film alaphelyzetéül szolgáló szovjet megszállással kapcsolatban elmondta, hogy rengeteg nő esett áldozatul annak idején, sőt az ő családjában is előfordult, hogy bújtatni kellett az asszonyokat és lányokat a padlásokra, földekre vagy máshova. Ebbe a valós történelmi szituációba ágyazza bele a rendező ezt a fiktív, ám nagyon személyes történetet.

A film szerint Pogány Mária (Törőcsik Mari) szerelmével együtt átszökik a határon Magyarországról, majd dacol az ezzel okozott a bonyodalmakkal és nehézségekkel. Lánya, Olga (Tóth Ildikó) bécsi ügyvédi irodája élén biztonságos és szakmailag sikeres  életet él mindaddig, amíg betegeskedő anyja segítségére haza nem siet. Ekkor ugyanis régi titkokra bukkan, melyek felkutatásával elindul egy belső érzelmi világot alapjaiban felforgató identitáskeresés.

Minden családban vannak titkok, melyeket olyan társadalmi tabu és ítélet övez, hogy nem kerülhet nyilvánosságra – tette hozzá a művésznő. Ezek olyanok, melyek egy életen át mérgezik az embert. Gyermekkorban rengeteg információ érzelmi úton jut el hozzánk, és sokkal fogékonyabbak vagyunk a nonverbális kommunikációra. A stabil életet élő fegyelmezett, szinte merev személyiségű Olga is elbizonytalanodik, amikor a múlt homálya szertefoszlik előtte. 


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Tóth Ildikó az Aurora Borealis – Északi fény című filmről
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást