eur:
393.85
usd:
367.97
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Egy valódi világpolgárnak ítélték a zenei világ Nobel-díját

Sting brit énekes, dalszövegíró és Wayne Shorter amerikai jazzszaxofonos, zeneszerző kapja idén a zenei világ Nobel-díjaként emlegetett svéd Polar-díjat - jelentette be a díjat odaítélő bizottság.

Sting, eredeti nevén Gordon Sumner az indoklás szerint azért kapja az elismerést, mert "többféle zenei műfajban alkotott, mint generációja bármely más zenésze". Kiemelték: a klasszikus popzenét virtuóz zeneiséggel és műfaji nyitottsággal kombinálta.

"Sting valódi világpolgár, aki fáradhatatlanul használta hírnevét arra, hogy az emberi jogokat védje" - olvasható a közleményben.

A bizottság szerint Wayne Shorter zenéjén keresztül többet lehet megtudni az életről és az univerzumról. Shorter "mindig szokatlan utakat keresett", együtt dolgozott többek között az Art Blakey's Jazz Messengersszel, Miles Davis Second Great Quintetjével és a Weather Report fúziós jazzegyüttessel.

"Szólóművészként hat évtizeden át készített albumokat és a jazz történetének számos örökzöld kompozícióját alkotta meg" - közölte a Polar Music Prize bizottsága.

A díjazottak egy-egy millió svéd koronát (32,6 millió forintot) vehetnek át az elismeréssel együtt június 15-én XVI. Károly Gusztáv svéd királytól Stockholmban.

A Polar Music Prize elnevezésű zenei díjat Stig Anderson, az ABBA együttes egykori producere, a Svéd Királyi Zeneakadémia 1997-ben elhunyt tagja alapította 1989-ben 42 millió svéd koronás hozzájárulással.

A világ legjelentősebb zenei trófeáját akarta létrehozni, amellyel évente egy vagy több embert, csoportot vagy intézményt tüntetnek ki műfajtól függetlenül ismerve el kivételes teljesítményüket.

A rendszerint egy popzenészt és egy klasszikus zenészt elismerő díjat 1992-ben adták át először. A korábbi nyertesek között volt Yo-Yo Ma amerikai csellóművész és Paul Simon dalszerző, énekes, Patti Smith amerikai énekesnő és a Kronos Quartet, Ligeti György zeneszerző és B. B. King amerikai blueszenész, valamint Paul McCartney, Bob Dylan és a Led Zeppelin.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×