Mostantól beléphet a világ egyik legrégebbi könyvtárába

InfoRádió / MTI
2016. június 18. 05:05
Először léphet be a nagyközönség a világ egyik legrégebbi, az elmúlt négy évben nagyszabású munkálatokkal helyreállított könyvtárába Marokkóban.

A Fez óvárosában lévő bibliotékát 859-ben alapította egy tehetős muzulmán asszony, Fatima al-Fihri. Az egyetemet és mecsetet is magába foglaló Al-Karavijjin-komplexumhoz tartozó könyvtár történelmi kincsként számon tartott, egyedülálló iszlám kéziratoknak ad otthont.

Az épületet az óvárosi rész 27 másik történelmi helyszínével együtt nyitották meg. A helyreállítási munkálatok összköltsége 30 millió dollár (8,4 milliárd forint) volt.

A könyvtárban található egy kiállítótér, amelyben az értékes kéziratok sorakoznak, egy olvasószoba, egy konferenciaterem, egy kézirat-restauráló laboratórium, a ritka könyvek gyűjteménye és egy apró múzeum, amely az épületegyüttes történetét mutatja be.

A marokkói kulturális minisztérium 2012-ben bízta meg Aziza Chaouni marokkói-kanadai építészt a könyvtár helyreállításával, aminek költségeit egy kuvaiti bank adományából finanszírozták.

Fatima al-Fihri annak idején uralkodói engedéllyel építetett mecsetet közössége számára. A templomot később egyetemmé alakították - idézte fel a Morocco World News portál.