Turi Attila az év főépítésze

InfoRádió / MTI
2011. augusztus 25. 13:55
Turi Attila, Devecser főépítésze lett idén az év főépítésze, a Főépítészi Életműdíjat pedig Sári István, Sopron, Esztergom és Pesterzsébet nyugalmazott főépítésze vehette át a XVI. Országos Főépítészi Konferencián, Balatonfüreden.

Mint azt Philip Frigyes, az Országos Főépítészi Kollégium elnöke Az év főépítésze díj átadásán kiemelte, a vörösiszap-katasztrófa sújtotta Veszprém megyei város főépítésze új kategóriát teremtő, válságkezelő tevékenységéért kapja az elismerést.

A Főépítészi Életműdíjat Sári István vehette át, aki Sopron, Esztergom majd idei nyugdíjba vonulásáig Budapest-Pesterzsébet főépítésze volt. Magas színvonalú szakmai munkája mellett az országos szakmai közélet állandó szereplője - hangzott el az Országos Főépítészi Kollégium laudációjában.

Turi Attila, aki a Kós Károly Egyesülés tagjaként már a 2001-es beregi újjáépítésben is részt vett, a díj átvételekor azt mondta: előbb-utóbb minden főépítésznek meg kell kapnia azt a döntési jogosultságot, amely a településrendezési tervekben szereplő "szabályozási vonalak" szabad kijavítását biztosítja.

"Magunkra maradunk a központosított építéshatósági rendszerben, és mi leszünk egyedül, akik gazdái leszünk a településeknek"- fogalmazott az év főépítésze, hozzáfűzve: a főépítészek el tudják dönteni, hogy mi a helyénvaló, az építési hatóság pedig eldönti időszerű-e.

A díjazott, aki magát "katasztrófa főépítésznek" nevezte, elmondta, hogy számára a főépítészség példamutatást jelent. A vörösiszap-katasztrófa idején az újjáépítésben végzett munkájáról úgy fogalmazott: "a legfőbb dolog a migráció megakadályozása és a pánik megállítása volt".

A Főépítészi Életműdíjjal kitüntetett Sári István a díjátadót követő sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az elismerés még az eddiginél is nagyobb felelősséggel jár. A mostantól nyugdíjas szakértőként tevékenykedő építész értelmetlennek látja az építéshatósági ügyekben a főváros és a kerületek közti hierarchikus viszonyt, amelyet pesterzsébeti főépítészként megtapasztalt.

Élete legfelemelőbb élményének nevezte, amikor Esztergom főépítészeként részt vehetett a Mária Valéria híd újjáépítésekor a műemléki belváros tehermentesítését érintő munkálatokban, s az utolsó hídpillér megérkezését harmincezer emberrel együtt várta hajnalban a Duna-parton.

A XVI. Országos Főépítészi Konferencián, amelynek fő témáját a vendégváró vízpartok adják, az ország több mint kétszáz településének főépítésze vesz részt. A főépítészi szakma díjait 11 éve adják át, az életműdíjat az elmúlt években többek között Makovecz Imre, Boruzs Bernát és Jeney Lajos kapta.