Svéd tudósok megalkották az "irodalmi lábnyom" fogalmát

InfoRádió / MTI
2009. december 12. 18:30
Az írók stílusa végtelen viták és elemzések tárgya. Svéd tudósok azonban kidolgoztak egy formulát, amellyel kiszámítható egy-egy író "irodalmi lábnyoma".

A számítással az Umea Egyetem fizikusai rukkoltak elő, formulájukat a New Journal of Physics című tudományos folyóiratban ismertették. A tudósok szerint a kalkuláció révén véget lehet vetni a szerzőség körüli vitáknak, emellett pedig alkalmas lehet arra is, hogy híres írók elveszett munkáit azonosítsák - írta a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.

A svéd kutatók a képlet kidolgozásakor Thomas Hardy, DH Lawrence, valamint Herman Melville műveit vették alapul a különböző írói stílusok és szövegrészletek elemzéséhez. Többek között azt vizsgálták, hogy a felsorolt írók milyen gyakran használnak új szavakat munkáikban. Ezáltal pedig mintákat tudtak felfedezni írói stílusukban.

A nyelvi stílust és nyelv képességet is figyelembe vették, valamint az újonnan használt szavak "gyakoriságát" is, ami általában a cselekmény előrehaladtával csökken.

A statisztikai elemzést teljes regényekre, regényrészletekre és összegyűjtött művekre is alkalmazták, az eredmény pedig minden esetben egyedülálló "szóujjlenyomat" lett.