Soha nem látott 56-os filmek az Örökmozgóban

Infostart
2009. október 22. 10:00
A Magyar Nemzeti Filmarchívum csütörtök este fél 7-kor, az Örökmozgóban mutatja be az érdeklődők előtt azt a közel egyórányi, eddig sosem látott gyűjteményét, amelyet amatőr filmesek rögzítettek a forradalom napjaiban. A díszbemutatón az érdeklődők az alkotókkal is találkozhatnak.

A vetítésen hét amatőr filmes évtizedekig titokban őrzött munkája eredeti, vágatlan változatban lesz látható. A Nemzeti Filmarchívum munkatársai 35 mm-es kópiákra nagyították fel az eredetileg 8 és 16 mm-es felvételeket, amelyeket zongorakísérettel tekinthetnek meg a nézők.

A felvételek készítői többségében a 30-as éveik elején járó mérnökök voltak, akik a harcok szünetében örökítették meg a fővárosi hétköznapokat; a kenyérért sorban állókat, a lerombolt házakat, a ledöntött szobrokat vagy a kórházban fekvő sebesülteket.

A tekercsek között akadnak olyan különleges dokumentumok is, mint két, a Nemzeti Színház meghívására Budapestre érkezett prágai művész felvételei, akik az utcai harcokat is megörökítették.

A Magyar Nemzeti Filmarchívum birtokába jutott hat filmen kívül jelenleg nem ismert más, az 1956-os forradalom idején készült amatőr felvétel. A több mint 40 percnyi dokumentum az októberi eseményekről fennmaradt, körülbelül 5-10 órányi filmanyaghoz képest is tekintélyes leletnek számít.

Ma sem lehet tudni, hogy az 1956 októberében hány méter filmet forgattak külföldi és magyar, amatőr és profi filmesek, a felvételekből mennyi pusztult el végérvényesen és mennyi porosodik még ma is ismeretlenül különböző archívumok vagy lakások polcain. Bár az értékes dokumentumok többségét már a rendszerváltást után összegyűjtötték a Magyar Nemzeti Filmarchívum munkatársai, az elmúlt 20 évben is kerülnek elő izgalmas felvételek.

Kurutz Márton, a filmarchívum munkatársa szerint több legenda is ismert arról, hogy a forradalom leverését követően a Belügyminisztérium és a vörös hadsereg is mindent megtettek, hogy felkutassák azokat a felvételeket, amelyek alapján a forradalmárokat beazonosíthatták.

Az elkobzott filmek egy része bűnjelként szolgált, többet azonban propagandacélokra használták fel, sokszor pedig a felvételek készítői is a vádlottak padjára kerültek. Több olyan történet is fennmaradt, melyek mely szerint filmesek maguk semmisítettek meg olyan dokumentumokat, amelyek terhelőek lettek volna a forradalom résztvevőire vagy az felvételek készítőire.

További információk: http://www.filmarchiv.hu/video/index.php


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást