Stradivarin játszik Joshua Bell a Tavaszi Fesztivál nyitókoncertjén

Infostart
2009. március 20. 13:24
A Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitóhangversenyeként Joshua Bell amerikai hegedűművész és a Camerata Salzburg ad koncertet péntek este a Művészetek Palotájában. A hangversenyen Csajkovszkij hegedűversenye és Beethoven hetedik szimfóoniája lesz hallható, Joshua Bell pedig egy 4 millió dolláros Stradivari hegedűn játszik majd.

A 41 éves amerikai hegedűművész zeneszerető családba született, abszolút hallására így hamar fény derült, és öt éves korában már meg is kapta első hegedűjét.

Az amúgy hétköznapi életet élő Joshua Bell tizennégy éves korában már szólistaként közreműködött a Riccardo Muti vezényelte Philadelphia zenekar hangversenyén. Később a bloomingtoni Indiana Egyetem zeneművészeti tanszékén tanult, ahol mestere Josef Gingold volt, és ahol többek között Starker János csellóművész is oktatott.

Az elmúlt négy évtizedben számos neves szimfonikus zenekarral és kamaraegyüttessel is fellépett, de szívesen vezényel, ír kádencákat, és olyan filmzenék előadójaként is közreműködött, mint A vörös hegedű vagy a Hölgyek levendulában. A Budapesti Tavaszi Fesztiválon a Camerata Salzburggal közös koncertprogramján szerepel Csajkovszkij hegedűversenye, erről Joshua Bell elmondta: szeretné a darabot minél autentikusabb módon előadni:

"Az előadók gyakran sok Auer Lipót (1845-1930 - magyar származású hegedűművész, tanár, zeneszerző és karmester - a szerk.) által beillesztett változtatást játszanak, és kihagynak részeket. Ezt én nem szeretem, próbálok inkább közelíteni ahhoz, amit Csajkovszkij írt. De ennek nem a hitelesség az oka, nem hiszek abban, hogy a kotta egyfajta fundamentalista biblia lenne. Csak azt teszem, ami szerintem jobban hangzik és aminek több értelme van" - mondta a művész

Joshua Bell a hangversenyen egy közel 300 éves Stradivari hegedűn fog játszani, amit előző tulajdonosától, Bronyiszlav Hubermantól kétszer is elloptak. Joshua Bell saját korábbi Stradivariját is eladta, és összesen négy millió dollárt fizetett a hangszerért. A váltás okáról a művész a következőket mondta:

"Nem mondhatom, hogy ez a hegedű jobb, ahogy az ember az új feleségére sem mondhatja, hogy jobb a réginél. Néha hiányzik is a régi. Az arany korszakban készült, 1713-ban, ezeknek a legédesebb és legerősebb a hangja. De nem tudhat mindent egy hegedű. Meg kell találni, mik a legjobb arányok egy hangszer tulajdonságai között" - fejtette ki

Joshua Bell és a Camerata Salzburg ma este fél nyolckor, Louis Langrée francia karmester vezényletével lép fel a Művészetek Palotája Bartók Béla Hangversenytermében.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást