Könyv Benesről: "Nem ismerte a vereség fogalmát"

Infostart
2009. március 5. 08:42
Szorgalmának és munkabírásának köszönheti Eduard Benes egykori Csehszlovák elnök, hogy 1948-ig mindig talált olyan nagyhatalmat, amely támogatta törekvéseit - mondta az InfoRádiónak Gulyás László, a Szegedi Tudományegyetem docense a nemrég megjelent Eduard Benes című életrajzi könyv szerzője.

Az Eduard Benes életéről szóló könyvben a szerző a cseh politikus 1914-ben kezdődött és 1948-ban véget ért politikai karrierjét vizsgálta. Gulyás László az InfoRádiónak elmondta: különösen azokra a részletekre tért ki, amelyek érintik a magyar történelmet és kisebbséget.

A Szegedi Tudományegyetem docense Benesről elmondta: politizálásának következtében egy olyan csehszlovák-magyar határ jött létre, amely miatt egymillió magyar került Csehszlovákiába, dekrétumainak következtében pedig számos jogától megfosztották az ott élő magyar kisebbséget: elvették földjüket, vagyonukat, munkájukat.

Összességében mintegy 30 ezer embert űztek el, 40 ezren önként menekültek el, a lakosságcsere pedig 90 ezer embert érintett.

A nyugati nagyhatalmak mindig is támogatták Benes politikáját. A Csehszlovákia második elnökéről készült életrajzi könyv történész szerzője szerint ennek oka az, hogy Benes egy szorgalmas és nagy munkabírású politikus volt, nem ismerte a vereség fogalmát, és minden szituációt meg tudott úgy magyarázni, hogy az érthető és elfogadható legyen.

Hanganyag: Szabó Gergõ


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást