Két ember a háttérből: akik leverték a sztrájkot

Infostart
2008. február 12. 21:10
A hét közepén a jelek szerint visszatérhetnek munkájukhoz a hollywoodi forgatókönyvírók, miután az őket képviselő Amerikai Írók Céhe (WGA) arra kérte tagjait, hogy szavazzák meg a szervezet és a stúdiók között létrejött megállapodást. De kik állnak a megegyezés hátterében?

A napokban megegyezett a forgatókönyvírókat képviselő Amerikai Írók Céhe (WGA) és a stúdiók a három hónapja tartó munkabeszüntetés lezárásáról, így a várakozások szerint nemsokára megkezdődhet a munka.

A megegyezés értelmében az írók nagyobb részesedést kaptak a növekvő bevételt jelentő internetes és mobiltartalmak után, vagyis elérték egyik céljukat, emellett nagyobb jutalékot kapnak az utósugárzásáért is. Ugyanakkor azt nem sikerült elérni, hogy a DVD-k után járó jogdíjak is emelkedjenek.

De kik is állnak a hosszas alkudozások után megszületett megegyezés mögött? A WGA ügyvezető igazgatója, David Young szavai talán rávilágítanak a személyekre: "Hat hónapot töltöttünk egy szobában olyan emberekkel, akik valójában nem akartak velünk megegyezni...Minden, ami most előttünk fekszik annak a két stúdióvezetőnek köszönhető, akik az utolsó két-három hétben megegyezésre törekedtek".

Ez a két ember pedig nem más, mint a Fox tulajdonosa, a News Corp elnöke, Peter Chernin és a Disney vezérigazgatója, Robert Iger, akik keresztülverték a három évre szóló megállapodást.

A legtöbb elemző egyetért abban, hogy a megegyezés kulcsa az volt, hogy a stúdiók részéről tárgyaló vezetők belementek abba: a harmadik évtől jutalékot fizetnek a forgatókönyvíróknak az internetes forgalmazás után. (Az első két évben egyszeri juttatásként 1200 dollárt /kb. 210 ezer forintot/ kapnak.)

Más kérdés, hogy egyes megfigyelők szerint a rendkívül felgyorsult technikai fejlődés miatt lehet, hogy három év múlva az internetes terjesztés elavulttá válik, hiszen a több ezer televíziós műsor felvételére alkalmas készülékek ára addigra jelentősen csökkenhet, ami rosszul jöhet az íróknak.