Sztravinszkij-bemutató a Zeneakadémián

Infostart
2007. október 2. 23:31
Igor Sztravinszkij Magyarországon még be nem mutatott műve is szerepel a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok szerda esti koncertjének programjában a Zeneakadémián, amellyel az orosz zeneszerző születésének 125. évfordulója előtt tisztelegnek.

A zenekar művészeti vezetője az InfoRádióban elmondta: Igor Sztravinszkij a zenetörténet egyik óriása, hihetetlenül gazdag, sokrétű életművet hagyott hátra. Életének színtere is igen változatos, hiszen Oroszországban született, később Svájcban, majd Franciaországban élt, az Egyesült Államokban halt meg, és Velencében temették el.

Az utána jövőkre kifejtett hatását a maga műfajában Picassóéhoz tudnám hasonlítani; ez a koncert elsősorban életművének vallásos oldalát mutatja be - fejtette ki Szilágyi Mihály.

Az előadás Szőllősy András Sztravinszkij előtt tisztelgő művével kezdődik, utána az orosz szerző egy Bach-feldolgozása hangzik el, ezután következnek az oratorikus művei, amelyek sorát a Threni című, Jeremiás próféta sirámaira írott nagyszabású műve fejezi be.

A Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok művészeti vezetője hozzátette: mint minden téren, Sztravinszkij a vallási műveiben is rendkívül eklektikus; a Threni esetében az életmű egyik kulcsdarabjával állunk szemben, amelyet most mutatnak be először Magyarországon.

A léhaság útja című opera után ez a legnagyobb apparátusra írott és leghosszabb mű, nagyzenekart, hat szólistát és négyszólaú vegyeskart igényel az előadása.

A Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok kibővített zenekara mellett a Schola Hungarica kórus működik közre rendkívül fontos szerepben, és Wilhelm András vezényel, aki zenetudósként a 20. századi zene egyik legnagyobb magyarországi szakértője, az ő rendkívül alapos betanításában hangzanak el a darabok. Erre a feladatra jelenleg nincs alkalmasabb személy - hangsúlyozta Szilágyi Mihály.

Hanganyag: Oláh András


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást