Nyolcvanéves a Római Magyar Akadémia

Infostart
2007. június 6. 10:54
Megalapításának 80. évfordulóját ünnepli a Római Magyar Akadémia. A jubileum alkalmából rendezett ünnepségsorozat keretében az Akadémia felújított épületét Hiller István oktatási és kulturális miniszter avatja fel szerdán. Csorba László, az intézet igazgatója kiemelte: a Római Magyar Akadémia politikai rendszerektől függetlenül szolgálta a magyar tudomány és művészet népszerűsítését.

Komoly előzményei vannak a Római Magyar Akadémia megalapításának, ugyanis már 1894-95-től működött egy történeti kutató magánintézet az olasz fővárosban, amelyet Fraknói Vilmos püspök hozott létre, hogy a vatikáni levéltárban lévő dokumentumok alapján rekonstruálni lehessen a magyar történelmet - mondta az InfoRádiónak Csorba László.

A Római Magyar Akadémia igazgatója kifejtette: az első világháború után ez a cél átalakult, ugyanis Magyarországnak olyan partnert kellett találnia, amely támogatja a revíziót, ezért szoros politikai, gazdasági és kulturális együttműködés indult Olaszországgal. 1927-ben egy egyezménysorozat részeként jött létre a Római Magyar Akadémia a város szívében - tette hozzá.

Olyan hatalmasak művészek fordultak meg az intézményben ösztöndíjasként, mint Szőnyi István, Ottlik Géza, Pilinszky János és Weöres Sándor - hangsúlyozta Csorba László.

Az igazgató közölte, az intézmény politikai rendszerektől függetlenül szolgálta a magyar tudomány és művészet olaszországi népszerűsítését.

Hanganyag: Oláh András

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást