Krisztus kereszthalálára emlékezik az egyház

Infostart
2007. április 6. 16:56
Nagypénteken Krisztus kereszthalálára emlékezik a keresztény egyház. Ez a legszigorúbb böjt és gyász ideje, ez az éve egyetlen napja, amikor nem tartanak hagyományos istentiszteleteket a templomokban. Az InfoRádió Szerdahelyi Csongort, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szóvivőjét kérdezte arról, mi is történik nagypénteken.

Jézus elfogására, az őt elítélő perre és a keresztre feszítésre emlékezik a katolikus egyház. Ezen a napon nincs szentmise a templomokban. Nagycsütörtökön az utolsó vacsora megalapításának emléknapján megfosztották a templomok oltárait a terítőtől, a gyertyatartótól, a misekellékektől - mondta Szerdahelyi Csongor.

Ilyenkor gyászol és virraszt az egyház. Nagypénteken délután kezdődik a keresztúti ájtatosság, ahogy a nagyböjt többi péntekjén is. Ilyenkor a tizennégy stáció, azaz Jézus passiójának állomásainál megállnak, elmélkednek a híven.

A fővárosban ez a templomokon belül van, de vidéken sok helyen a templomokon kívül lévő kálváriadombokra futnak fel a stációk.

A nagypénteki szertartáson a pap János evangéliumából olvassa fel Jézus szenvedéstörténetét, és kereszthalálával bezárólag az evangéliuma. A szertartás egy igen szép része, amely csak egyszer van egy évben, a tíz könyörgés.

Ennek során a hívek imádkoznak az anyaszentegyházért, a pápáért, a papokért és a hívekért, a keresztelendőkért, a keresztények egységéért, a zsidókért, akiket a keresztények az idősebb testvérüknek tartanak, valamint azokért, akik nem hisznek Krisztusban.

Imádkoznak a világ vezetőiért: az államfőkért és a politikusokért, hogy a közjót sose hagyják figyelmen kívül. Tizedikként pedig imádkoznak a szenvedőkért, a betegekért és a magányosokért.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást