Szkárosi Endre: beérett művészeti vesszőparipám

Infostart
2007. március 15. 15:40
József Attila-díjban részesült kiemelkedő irodalmi tevékenysége elismeréseként Szkárosi Endre író.
Ez egy irodalmi díj, ön azonban nemcsak az irodalomban, hanem különböző interdiszciplináris művészetekben, videóművészetben, zenei, színházi, irodalmi performanszokban is közreműködött. Minek szól ez a díj?

Talán annak, hogy beérett az a régi esztétikai, művészeti vesszőparipám, amely szerint az elmúlt huszonöt évben dolgoztam: az, hogy a hagyományosan irodalmon kívülinek látszó területek nagyon jól összeférnek a költészet tágan értelmezett fogalmával. Bármit is csináltam, mindig azt mondtam, hogy költő vagyok, mindent a költészet, a nyelv felől közelítek meg, még akkor is, ha a végén abból nem szövegek keletkeznek. Úgy érzem, hogy a kollégák, a szakmai közvélemény lassan hozzászokott, hogy a költészetet ilyen tágas mezőben, igen gazdag nyelvezetek használatával lehet kiteljesíteni.

Annak ellenére, hogy ön művészetileg igen aktív, viszonylag ritkán jelenik meg kötete. A legutóbb kiadott Merülő Monró tizenhat évvel követte a Galántai Györggyel közösen készített Szellőző műveket. Most dolgozik valamin?

Igen, dolgozom folyamatosan. Azért van ez a nagy időkülönbség, mert soha nem tartottam fontosnak, hogy két-háromévenként feltétlenül jelentkezzek csak azért, hogy költő mivoltomat részben igazoljam, részben pedig a rólunk való irodalmi diskurzust fenntartsuk. Sok minden mást csináltam emellett: lemezeim jelentek meg, koncerteztem, igen aktív költői, művészi életet éltem. Most éppen azt tervezem, hogy részben ez idő alatt keletkezett tapasztalataimat különböző módokon fogalmazzam meg. A Merülő Monrót megelőzően például egy tanulmánykötetem jelent meg, amely ezt a világot, ezúttal mint külső szemlélő értelmezi és az olvasónak segít, a Merülő Monró után pedig egy olyan kötetet tervezünk, amely a performansz munkáimat teszi hozzáférhetővé.

Dolgozom egy másik könyvön is, amelyben azokat a tapasztalataimat próbálom feldolgozni, amelyek az elmúlt huszonöt év kultúrtörténetének csomópontjaihoz kötnek, és amelyeket érdemes megosztani a közönséggel, valamint ilyen módon is láthatóvá tenni, hogyan formálódott az az alternatív és avantgárd kultúra, amely úgy tűnik, hogy az utóbbi két-három évben erőre kapott, és megnőtt iránta az érdeklődés.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást