"Érted megyek a halálba"

Infostart
2007. február 26. 08:34
Korábban tabunak számító megközelítésben mutatja be egy új japán film a második világháborúban öngyilkos küldetésre vállalkozó pilóták életét. A májusban mozikba kerülő alkotás a férfiak bátorságát és önfeláldozását emeli ki.

A szó szerinti fordításban az Érted megyek a halálba címet viselő film egy fiatal kamikáze életét dolgozza fel, aki a Japán délkeleti részén lévő Chiran légi bázison kapott kiképzést. A forgatókönyvet a 74 éves szókimondó politikus, Sintaro Isihara írta.

Tokió kormányzója korábban sikeres íróként lett ismert az országban, a forgatókönyv pedig Tome Tomihara elbeszélésén alapul. A nő a Chiran légi bázis közelében vezetett egy bárt, és sok pilóta számára anyafigurává vált, sokszor ő kézbesítette a fiatal férfiak búcsúleveleit.

"Tőle hallottam a különleges támadó erők igazi hangját. Szeretném rögzíteni ezeknek a japánoknak a csodálatos életét, akik brutális időkben éltek" - jelentette ki Sintaro Isihara.

Kettős megítélés

A film találkozik a háborús generáció iránti növekvő nosztalgiával, noha azt a legtöbben elismerik, hogy a háború célja rossz volt. A kamikázékat a nyugati kultúrkör nagy részén fanatikusoknak tekintik, a japán kollektív emlékezetben azonban összetett helyük van.

A nacionalisták mártírokként tekintenek rájuk, a liberálisok azonban az állami agymosás áldozatainak tartják őket.

A világháború utolsó időszakában majdnem ötezer kamikáze áldozta fel életét, a szorult helyzetben lévő japán hadvezetés így próbálta távol tartani az amerikai haditengerészetet a japán szigetektől.

Sokan nem érték el céljaikat, mert korábban lelőtte őket a légvédelem vagy a vadászgépek. Ebben az időszakban a hagyományos bomba- és torpedótámadásokkal szinte már semmilyen eredményt nem tudtak elérni a japánok, az amerikai flotta radarjai, sokkal korszerűbb repülőgépei és képzettebb pilótái miatt.

Néhány kiképzett kamikáze ugyanakkor túlélte a háborút, gépük meghibásodása, vagy a harcok vége miatt.