Hihetetlen tények az Oscar-díjak legnagyobb veszteseiről

Infostart
2007. február 16. 10:07
Javában zajlanak a találgatások arról, hogy idén kik kaphatják meg az Amerikai Filmakadémia díját. A filmes világ legrangosabb elismerése, az Oscar-díj azonban nemcsak a nagy győztesekről, hanem a nagy vesztesekről is szól. Miben hasonlít Peter O'Toole, Martin Scorsese, Cary Grant, Kirk Douglas, Gene Kelly vagy Steve McQueen? Kitalálták: soha nem nyertek Oscar-díjat. Igaz, az első kettő idén nyerhet...

Peter O'Toole valamilyen formában mindenképpen az idei Oscar-díjkiosztó nyertese lesz. Ha győz, akkor azért, ha viszont nem, akkor azért, mert ő lesz az Oscar történetében az első színész, akit nyolcszor jelöltek és egyszer sem kapta meg az elismerést.

Ráadásul, ha a Magyarországon leginkább talán az Arábiai Lawrence-ből ismert színész mondjuk három év múlva kapja meg a szobrot, akkor megdönti Henry Fonda rekordját, aki 1982-ben, 77 éves korában nyert Az aranytó című film főszerepéért.

Az az alkalom egyébként egy másik csúcsot is megdöntött: Henry Fondát ugyanis 1941-ben jelölték először Oscar-díjra. (Ha Peter O'Toole 2010-ben nyerne, akkor ezt a rekordot is megdöntené, hiszen 1964-ben jelölték először a II. Henrikért.)

Kap-e díjat Martin Scorsese?

Az idei Oscar-gála másik központi alakja minden bizonnyal a filmtörténet egyik legjelentősebb filmrendezője, Martin Scorsese lesz. Alighanem már kitalálták: még ő sem kapott soha Oscar-díjat...

Idén viszont jelölték A tégla című filmmel, amely bár messze nem a legjobb alkotása (ezzel mindenki, talán még ő is egyetért), de esélyesnek számít. Martin Scorsese egyébként a múltban összesen hét egyéni jelölést kapott: ötöt rendezőként (Dühöngő bika, Krisztus utolsó megkísértése, Nagymenők, New York bandái, Aviátor), kettőt forgatókönyvíróként (Nagymenők, Az ártatlanság kora).

Még érdekesebb a helyzet, ha a legjobb film kategória jelöléseit is hozzászámoljuk. Martin Scorsese ugyanis ebből is ötöt tudhat a magáénak (Taxisofőr, Dühöngő bika, Nagymenők, New York bandái, Aviátor) - így összesen már tucatnyi alkalommal kellett a székében ülve mosolyogva néznie, ahogyan más átveszi az Oscar-díjat.Minden idők legnagyobb vesztesei

Orson Welles, Alfred Hitchcock, Jean-Luc Godard, Jean Renoir, Stanley Kubrick, Akira Kuroszawa, Federico Fellini, John Ford, Szergej Eisenstein, Francis Ford Coppola, Yasujiro Ozu - kétségkívül a filmtörténet legnevesebb rendezőit tisztelhetjük bennük. Közös jellemzőjük, hogy átlagosan fejenként egy Oscart nyertek (ráadásul a 11 díjból ötöt Coppola zsebelt be).

Stanley Kubrickot például 13 esetben jelölték, és összesen csak egyszer nyert, azt is a 2001: Űrodüsszeia speciális effektjeiért. Orson Welles sem járt sokkal jobban az Aranypolgárral, ahol nemes egyszerűséggel "rossz" díjat nyert, ugyanis nem a rendezésért vagy a főszerepért kapott elismerést, hanem a forgatókönyvért.

Még ennél is rosszabbul járt Federico Fellini, akit 12 alkalommal jelöltek, viszont egyszer sem nyert, de a Jean-Luc Godard, Szergej Eisenstein és Yasujiro Ozu-trió is csak egy jelölést kapott - összesen... És ki ne felejtsük Ingmar Bergmant, a maga kilenc jelölésével, "természetesen" győzelem nélkül.

A legjobb filmek - Oscar nélkül

A Sight and Sound szaklap egyébként nemrég megszavaztatta minden idők legjobb filmjeit. Tanulságos lista, még inkább az, ha megnézzük, ezek a filmek hány Oscar-díjat nyertek.

Aranypolgár (9 jelölés, 1 győzelem), Szédülés (9, 0), A játékszabály (0), A Keresztapa, Keresztapa II. (22, 9), Tokyo Story (0), 2001: Űrodüsszeia (4, 1), Potyemkin páncélos (0), Virradat (4, 3), 8 és fél (5, 2), Ének az esőben (2, 0) - azért nem rossz filmek...A színészek között is vannak természetesen nagy vesztesek. Bármilyen meglepő, Cary Grant, Kirk Douglas, Gene Kelly, Steve McQueen és Richard Burton soha nem nyert Oscar-díjat.

Utóbbinak ráadásul azt is fel kellett dolgoznia, hogy 1964-66 között egymás után háromszor jelölték (így járt Gregory Peck 1945 és 1947, Deborah Kerr 1956 és 1958, valamint Glenn Close 1982 és 1984 között is), természetesen sikerélménye nem lehetett.

Még ezt is túlszárnyalta azonban Al Pacino, aki 1972 és 1975 között összesen négyszer nézhette végig, ahogy mást ünnepelnek kategóriájában.

Vajon idén marad-e a nagy vesztesek táborában Peter O'Toole és Martin Scorsese? Február utolsó vasárnapján kiderül...