Maurizio Seracini 1975 óta kutatja Leonardo da Vinci Anghiari csata című festményét, amely szerinte a firenzei Palazzo Vecchio egyik freskója alatt rejtőzik.
A szakértő szerint a félkész képre Giorgio Vasari festett freskót, de nem közvetlenül arra a falfelületre, amelyre a csatajelenet készült.
Maurizio Seracini modern technológiai eszközökkel kimutatta, hogy a korábbi elképzeléssel ellentétben Vasari nem meszelte le és festette át a freskót, hanem egy újabb falat húzott az eredeti elé, hogy saját képének helyet csináljon.
"Vasari Leonardo nagy tisztelője volt, nem láthatott okot arra, hogy elpusztítsa, megrongálja vagy eltávolítsa a képet" - mondta a kutató.
A kutató feltételezését erősíti az az apró jel is, amelyet a da Vinci-kép fölötti freskón talált: a Marcianói csata című festményen ábrázolt egyik aprócska zászlón ez a felirat áll: "Kutass és találsz".
A félbehagyott mű
Leonardo da Vinci 1504-ben kapta a megbízást arra, hogy örökítse meg a firenzeiek hatvan évvel korábbi győzelmét a gyűlölt milánóiak fölött.
A képhez készített és fennmaradt vázlatok azt mutatják, hogy Leonardo a maga nyers valóságában kívánta ábrázolni a háború borzalmait, "a legvadabb őrületet", ahogy ő fogalmazott.
A munka azonban nem folyt zökkenőmentesen: a képhez készült azonos méretű vázlat elázott, az olajfesték pedig, amellyel a mester akkoriban kísérletezett, egyszerűen nem száradt meg.
Da Vinci végül nem fejezte be a freskót: éppen az ellenségtől, Milánóból kapott és fogadott el egy megbízást. Később, amikor a mediciek visszaszerezték hatalmukat, Giorgio Vasarit kérték fel, hogy készítse el a csatajelenetet.