Idén fokozott figyelem irányul a Londoni Filmfesztiválra, ugyanis ez az ötvenedik, jubiláris filmparádé a metropoliszban.
Megtiszteltetés a magyar filmművészet számára, hogy Pálfi György magyar-osztrák-francia koprodukcióban készült bizarr társadalomkritikáját, a Taxidermiát már az első napon vetítik, méghozzá egy belvárosi bemutató filmszínházban, a West End Odeonban.
A szakma szerint a Taxidermia olyan film, amelyről a fesztivál során sokat fognak beszélni.
A fesztivál-filmeket szekciókban vetítik. Van világfilm szekció, Cinema Europa, külön kategóriát alkotnak az új angol filmek, a kísérleti filmek, az animációk, és ezúttal összeállítottak egy francia forradalmak elnevezésű szekciót is.
A londoni fesztivál jellegzetessége, hogy itt nem osztanak díjakat, ehelyett Cannes, Velence és Berlin után afféle összegzést nyújtanak.
A díszbemutatóra természetesen angol filmet választottak, a címe Skócia utolsó királya.
Ebből nem találhatnánk ki, hogy miről szól. A történet hőse egy skót orvos, aki kalandvágyból Afrikában próbál szerencsét, az ugandai diktátor, Idi Amin háziorvosa, majd legbelsőbb politikai tanácsadója lesz.
Idi Amin szerepét a hollywoodi fekete bőrű sztár, Forest Whitaker játssza, aki nagyon reméli, hogy alakítása kiérdemli az Oscart.
A Cinema Europa érdeklődéssel várt filmje, Kocsis Ágnes budapesti története, a Friss levegő.
Az angolok a magyar filmen híres szociofilmesük, Ken Loach hatását érzik. Telt ház lesz az olasz L'Aria Salata minden vetítésén. Ez egy fiatal börtönőrről szól, aki a beszállított gengszterben felismeri a gyerekkorában elveszített apját.
A Londoni Filmfesztiválon Dustin Hoffman is beszél a pályafutásáról.