Colin K. Gray:
Fontos kérdés volt a film kapcsán, hol kezdjük el, és hol fejezzük be a történetet. Eredetileg a trianoni békeszerződéstől akartunk indítani, aztán rájöttünk, hogy a vízilabdameccs az '56-os forradalom miatt vált annyira érdekessé, ezért a forradalmat és annak közvetlen előzményeit tartottuk fontosnak feldolgozni.
A film a második világháború után kezdődik, és a kommunista diktatúra kialakulását mutatja be. Ezzel párhuzamosan bemutatjuk a vízilabdát, ami jól szimbolizálja az ötvenes évek politikai légkörét Magyarországon, ahol egyszerre nyíltan és a felszín alatt folyik a harc, ahogy a vízilabdában is a víz alatt és felett egyszerre küzdenek.
Bemutatjuk a magyar vízilabda-válogatottat, amelyben a helsinki olimpia sikerei után vérfrissítés ment végbe, a politikai vezetéshez hasonlóan, ahol Sztálin halála után Nagy Imre került hatalomra. Ezek után követjük a forradalom eseményeit, majd a vízilabdázókat a melbourne-i olimpia híres magyar-szovjet meccséig.
Ez a film csúcspontja, itt azonban nem akartuk befejezni, ezért feldolgoztuk azt is, mi történt a forradalom résztvevőivel, és a vízilabda csapat tagjaival. Érdekes, hogy a film a sokszor komor témája ellenére igen könnyed, amiben nem kis része van a vízilabdázók személyiségének.
Kiket szólaltattak meg a filmben?
Megan Raney:
Colin jó egy évet kutatással töltött. Dokumentumfilmesként fontos volt a számunkra, hogy lehetőleg minél több szempontból megközelítsük a forradalmat, több felfogást, visszaemlékezést is bemutassunk a forradalomról és a magyar-szovjet vízilabda-mérkőzésről a melbourne-i olimpián.
Megszólaltattunk forradalmárokat, akkori diákokat, korabeli politikusokat, a vízilabdázók közül pedig nem csak az akkori magyar, hanem a szovjet válogatott még élő tagjait is. Olyan magyar vízilabdázók szerepelnek a filmben, mint Gyarmati Dezső, Hevesi István és Zádor Ervin.
A forradalmárokat Rácz Sándor, Mécs Imre, Lipták Béla és Wittner Mária képviseli, míg orosz részről sikerült megszólaltatnunk Hruscsov fiát, ami valószínűleg a magyar közönség számára is újdonság és érdekes lehet.
Nagyon nagy felelősséget éreztünk, hogy hitelesen mutassuk be az eseményeket, mivel nem vagyunk magyarok, de sok segítséget kaptunk a történészektől és az 56-os Intézet munkatársaitól.
Nagyon hamar nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy '56 még mindig túlpolitizált Magyarországon. Az, hogy kanadaiak vagyunk, sokat segített abban, hogy tárgyilagosak tudjunk maradni.
Nagyon boldogok vagyunk, hogy a filmet először a magyar mozikban kezdik el vetíteni, mert itt van a helye. Nagy megtiszteltetés a számunkra, hogy a film az '56-os forradalom 50. évfordulójára érkezett meg, és így a megemlékezés részévé válhat.